Projekt społeczny „100naStart”

100naSTART to grupa krakowskich licealistów, którzy postanowili wesprzeć osoby niewidome i niedowidzące. Zamierzają zebrać środki i, jako pierwsi na świecie, rozpocząć masową produkcję innowacyjnych książeczek dla dzieci z dysfunkcją wzroku. Książki dotykowe wyróżniają się tym, że, obok alfabetu Braille’a i pisma dla osób widzących, posiadają przestrzenne i kolorowe ilustracje, pomagające dzieciom niewidomym i niedowidzącym rozwijać wyobraźnię, kreatywność czy orientację w przestrzeni.
Dzieci niewidome i niedowidzące, przez swoją niepełnosprawność, mają utrudniony rozwój i ograniczone możliwości poznawania świata. Wymagają indywidualnego podejścia i odpowiednich pomocy edukacyjnych. Inicjatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na zdecydowanie zbyt małą dostępność książek z obrazami dotykowymi. Te aktualnie produkowane dla niewidomych charakteryzują się wyłącznie alfabetem Braille’a i brak w nich ilustracji przestrzennych. Książki dotykowe są często bardziej potrzebne dzieciom niedowidzącym, niż te klasyczne dzieciom bez dysfunkcji wzroku. Niestety przez trudny dostęp do nowoczesnej technologii w Polsce i wysokie koszty wykonania książeczek, niewiele dzieci ma do nich dostęp. Skutkuje to ograniczeniem rozwoju wyobraźni i kreatywności dzieci niewidomych, trudnościami w orientacji przestrzennej, czy problemami z poruszaniem się. Niewielki dostęp do książeczek powoduje także ograniczenie możliwości poznawania otaczającego świata, a co za tym idzie do nierównych szans na START w życie.

Zaprojektowane książki są w pełni uniwersalne, adresowane do wszystkich dzieci: widzących, niedowidzących i niewidomych. Zostały zredagowane we współpracy z tyflopedagogami, przetestowane i wstępnie bardzo dobrze ocenione przez grupę niewidomych dzieci. Przestrzenne obrazy w książkach umożliwiają rozwój wyobraźni, zmysłu orientacji przestrzennej, pamięci, kreatywności. Można je także zdecydowanie uznać za urozmaicenie książek dla dzieci zdrowych. Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie początkiem dla trwającej długie lata produkcji książek dotykowych, a zebrane przez nas fundusze pozwolą na późniejszą tańszą ich produkcję i większą dostępność na rynku.

W tym momencie trwa zbiórka funduszy na portalu zrzutka.pl, do której link znajdziecie poniżej. Dołączcie się do tej inicjatywy i, jak głosi hasło projektu, OTWÓRZCIE OCZY NA NIEWIDOMYCH!
https://zrzutka.pl/100naSTART „


 

Źródło: mat. pras.