Aktorzy Teatru Żydowskiego świętują Chanukę z dziećmi z Lasek

Żydowskie, radosne święto świateł, nadziei i nowego początku, obchodzone na cześć odzyskania Świątyni Jerozolimskiej, rozpoczyna się w tym roku wieczorem 22 grudnia i potrwa do 30 grudnia. Teatr Żydowski zaprosił do wspólnego świętowania dzieci z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach, które od wielu lat goszczą w teatrze przy różnych okazjach.
W tym roku świętowanie w Teatrze Żydowskim rozpocznie już 11 grudnia. Wychowankowie ośrodka w Laskach w tym roku dowiedzą się o zwyczajach chanukowych, wspólnie z Hanną Kossowską zrobią chanukowe świece, wysłuchają świątecznych piosenek w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego i wezmą udział w tradycyjnych zabawach w drajdel.
Głównym obrzędem jest zapalanie świec na chanukiji – specjalnym świątecznym świeczniku. Pierwszego dnia zapala się pierwszą świecę, zaczynając od prawej strony, i w ciągu następnych dni dodaje się po jednej świeczce, tak, że ósmego dnia płonie cała chanukija. Na pamiątkę cudu przyrządzane są potrawy na oleju: placki zwane latkes, pączki i faworki, w niektórych regionach naleśniki z serem oraz dania z mleka i serów. Tradycyjnie obdarowuje się dzieci prezentami.


 

Źródło: inf. pras.