Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi dziećmi w DPS w Jordanowie. W sprawie interweniuje RPO

Zainteresowanie i niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziła nagłośniona przez media sytuacja dzieci – mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie.
Według Wirtualnej Polski prowadzące ośrodek siostry prezentki od lat mają znęcać  się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Portal ujawnił nagrania i zdjęcia dokumentujące takie naruszenia.
Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poprosiło Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach.
W mediach zawrzało, gdy na portalu Wirtualna Polska ukazał się w poniedziałek (13 czerwca) materiał, w którym opisano horror dzieci z niepełnosprawnością intelektualną z Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem. Prowadzące ośrodek siostry prezentki znęcały się nad podopiecznymi. Na porządku dziennym było wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem. Dzieci były także wyzywane i poniżane: „wychowali cię w stajni”, „twoja matka jest prostytutką”, „jak będziesz niedobra, dostaniesz wpierdol” – tak zakonnice i niektórzy świeccy opiekunowie mieli się zwracać do osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Jak podaje portal WP w kolejnym swoim materiale, dwie zakonnice opisane w tekście usłyszały zarzuty prokuratorskie. Jedna odpowie za znęcanie się nad podopiecznymi, druga próbowała zmusić szantażem jedną z bohaterek tekstu WP do wycofania zgłoszenia o pobiciu dziecka.


 

Źródło: Biuro RPO / Portal Wirtualna Polska