Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości teatr realizuje zadania aktywizujące osoby niepełnosprawne. W instytucji odbędzie się pokaz z udziałem osób niewidomych i niedowidzących.
Projekt „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny” powstaje we współpracy z Okręgiem Podlaskim Polskiego Związku Niewidomych oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej.
– Cieszę się, że w rok po setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości możemy ponownie włączyć się w obchody tego historycznego wydarzenia. Działalność naszego teatru opiera się przede wszystkim na tworzeniu i prezentowaniu spektakli, ale dzięki środkom pozyskiwanym spoza naszego budżetu, staramy się realizować ciekawe projekty angażujące lokalną społeczność – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.
W ramach zadania odbywają się warsztaty, w których biorą udział przedstawiciele teatru, osoby niewidome i niedowidzące oraz uczniowie. Uczestnicy, pod okiem Piotra Szekowskiego – aktora naszego Teatru, przygotowują pokaz podsumowujący projekt, który odbędzie się 10 listopada.
– Nasz spektakl z audiodeskrypcją zatytułowany „Legiony to…” rozpoczyna się w sierpniu 1914 r. w momencie formowania się w krakowskich Oleandrach polskich oddziałów. Przedstawienie jest adaptacją dramatu Zygmunta Nowakowskiego „Gałązka rozmarynu”. Licealiści i niewidomi pod okiem aktora Piotra Szekowskiego przenoszą nas w czasie do chwil, gdy na nowo rodziła się Polska – mówi Jolanta Hinc-Mackiewicz – Kierownik Literacki Teatru Dramatycznego, koordynatorka projektu.
Oprócz warsztatów, projekt zakłada zorganizowanie kursu dla asystenta osoby niewidomej dla uczniów VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku oraz pracowników Teatru Dramatycznego. Ponadto, instytucja zostanie wyposażona w tablice informacyjne z elementami alfabetu Braille’a oraz z piktogramami na oznaczenie toalet i rzędów siedzeń dla niewidomych widzów.


 

Źródło: mat. pras.