Oprowadzanie po wystawie „O nic nie jestem pytany”

Termin i miejsce wydarzenia:
04.11.2019 (poniedziałek), godz. 17:00
Fundacja Profile
ul. Franciszkańska 6
00-214 Warszawa
Wstęp wolny
Wolontariusze mogą odebrać Państwa z okolicznego przystanku.
Jeśli istnieje taka potrzeba, organizatorzy proszą o kontakt:
Tel. 697-728-691
E-mail: info@wielozmysly.org
Zapraszają: Fundacja Wielozmysły i Fundacja Profile


 

Wielozmysłowe oprowadzanie po wystawie „O nic nie jestem pytany” Andrzeja Dłużniewskiego w Fundacji Profile. Spotkanie jest dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących oraz otwarte dla wszystkich zainteresowanych odkrywaniem sztuki poprzez inne zmysły niż wzrok.
Wielowątkowa i rozpisana na różne media twórczość Andrzeja Dłużniewskiego wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Znany jest jako twórca obrazów, rysunków, fotografii, kolaży, rzeźb, obiektów, instalacji przestrzennych, działań performatywnych i jednocześnie autor tekstów i książek. W swoich pracach często łączył rzeczy, obrazy i słowa, dopowiadając, dookreślając i jednocześnie różnicując jedne drugimi.
W latach siedemdziesiątych w całym szeregu realizacji przenicowywał pojęcie obrazu, którego najczęściej w tych pracach nie było. Z poczuciem humoru grał z oczekiwaniami odbiorców wobec sztuki, wyrzekał się stosowania jakiejkolwiek metody i bezlitośnie kpił z wiary w konsekwencję.
Od połowy lat osiemdziesiątych wytrącał odbiorców z ich bezwiednej pewności pytaniami o związki pomiędzy sensem słów i ich rodzajem gramatycznym, zmieniającym się w różnych językach.
Prace, komentarze i teksty Andrzeja Dłużniewskiego dają wgląd w prowadzony przez niego przewrotny dialog z tradycją modernizmu, ironiczne realizacje odnoszące się do sposobów funkcjonowania i postrzegania sztuki współczesnej, filozoficzno-estetyczne dociekania dotyczące pojęć niekoniecznie związanych ze sztuką, wizualno-tekstowy, prowokacyjny intelektualnie dyskurs zainicjowany w latach sześćdziesiątych i kontynuowany do śmierci artysty w 2012 roku.