Częstochowa: Ojczym przez 5 lat znęcał się nad niepełnosprawnym dziewięciolatkiem. Jego matka nie zrobiła nic, by temu zapobiec

25 października br. przypadkowi świadkowie zawiadomili Policję o pobiciu dziecka przez mężczyznę w jednym z mieszkań w centrum Częstochowy.
Policjanci, którzy udali się na miejsce zabezpieczyli od świadków wykonane telefonem komórkowym przez okno nagranie, które dokumentuje przebieg zdarzenia. Na nagraniu widać mężczyznę bijącego przewodem i kopiącego kilkuletniego chłopca. Ponadto z analizy zapisu wynika, że kobieta, znajdująca się w mieszkaniu, nie reagowała na zachowanie sprawcy przestępstwa.
W trakcie podjętych niezwłocznie czynności stwierdzono, że pokrzywdzonym jest 9-letni chłopiec, sprawcą przestępstwa jego 31-letni ojczym Kamil I., a kobietą matka pokrzywdzonego. Przesłuchany przez sąd na wniosek prokuratora chłopiec zeznał, że ojczym od 5 lat bił go rękami i przewodem po całym ciele, a także krzyczał na niego i wyzywał go.
Ponadto na podstawie opinii biegłego lekarza ustalono, że 25 października mężczyzna spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci licznych podbiegnięć krwawych i otarć skóry.
Prokurator przedstawił Kamilowi I. zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad nieporadnym ze względu na wiek i niepełnosprawność pasierbem. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil I. przyznał się jedynie do pobicia chłopca w dniu 25 października. Ponadto prokurator przedstawił matce pokrzywdzonego zarzut narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i pomocnictwa do przestępstwa znęcania.
W dniu 27 października prokurator złożył do Sądu Rejonowego w Częstochowie wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwu podejrzanych. 28 października sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ złoży zażalenia na postanowienia sądu.


 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie / prokurator Tomasz Ozimek