Za nami dziewiąta edycja śląskich zawodów sportowo-rekreacyjnych osób niepełnosprawnych

Kilkuset uczestników, sportowa rywalizacja i integracja. Za nami dziewiąta edycja Śląskich Zawodów Sportowo-Rekreacyjnych Osób Niepełnosprawnych
W tym roku zawody odbywały się w hali widowiskowo-sportowej Centrum i w obiektach Nemo – Świat Rozrywki w Dąbrowie Górniczej. Przed zawodami zapłonął symboliczny znicz olimpijski. Marszałek Województwa Śląskiego został uhonorowany statuetką „Życzliwy – Niepełnosprawnym”.
„W imieniu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Dariusza Starzyckiego dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście na naszą propozycję i bierzecie udział w zawodach. Z roku na rok liczba uczestników rośnie, co potwierdza słuszność tego przedsięwzięcia. To trudne organizacyjnie, ale bardzo potrzebne działanie, które pozwala rywalizować w sportowej atmosferze i integrować środowisko osób niepełnosprawnych. Życzę wszystkim wspaniałej zabawy” – mówiła Barbara Daniel, dyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Udział w zawodach zadeklarowało 650 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z ponad 45 placówek z województwa śląskiego: warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, środowiskowych domów pomocy społecznej i innych podmiotów działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Celem wydarzenia jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, rozwijanie umiejętności współzawodnictwa i współdziałania w zespole, popularyzacja aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego oraz promocja zdrowego stylu życia.
Zawodnicy rywalizowali w wielu dyscyplinach, wśród których znalazły się konkurencje zręcznościowe, szybkościowe, siłowe, wyścigi na wózkach oraz mini turniej halowej piłki nożnej i indywidualny turniej warcabowy. Po raz pierwszy rozegrano indywidualny turniej w kręglarstwie na profesjonalnym torze.
Kapitanom wszystkich drużyn wręczono pamiątkowe medale za udział w zawodach. Dla zwycięzców przewidziano dyplomy oraz puchary. Uczestników zawodów zabawiali artyści cyrkowi Ruphert & Rico.
Organizatorem Śląskich Zawodów Sportowo-Rekreacyjnych Osób Niepełnosprawnych jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Współorganizatorem tegorocznej edycji zawodów jest Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym z Dąbrowy Górniczej.


 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego