Już niebawem 16 edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”

Wielkimi krokami zbliża się 16. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. W tym roku do udziału w konkursie wytypowano 38 filmów poruszających problematykę niepełnosprawności, spośród których najlepsze wybierze jury konkursowe. Wydarzeniu będą towarzyszyły także koncerty, wystawy i spotkania z filmowcami.
Główne obchody 16. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” odbędą się w dniach 3-7 września w Koszalinie. Hasło przewodnie Festiwalu brzmi: „Praca. Życie. Scenariusz dla każdego”. W tym roku do konkursu wybrano 38 filmów traktujących o niepełnosprawności (16 fabularnych, 16 dokumentalnych i 6 amatorskich). Filmy będzie oceniać jury w składzie: Jowita Budnik, Małgorzata Sobieszczańska, Marzena Trybała, Piotr Wereśniak i Pedro Aleksowski.
Ideą Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce niepełnosprawności. Organizatorem Festiwalu jest Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
W dniach 4 i 5 września w Kinie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będą miały miejsce projekcje filmów festiwalowych. Widzowie będą mogli zobaczyć sześć obrazów o różnorodnej tematyce, z których każdy w inny sposób dotyka problematyki niepełnosprawności. Harmonogram projekcji w Kinie Zamek w Szczecinie:
4 września (środa)
1. „Lato”, reż. Aleksandra Mazoń, Polska 2018, fabularny, 42 min30-letnia Katarzyna ma niesamowity talent plastyczny. Niestety, ku niezadowoleniu matki, woli pracować w przedszkolu z dziećmi, aniżeli iść w jej ślady i zająć się na poważnie swoją artystyczną karierą. Relacje matki i córki komplikują się jeszcze bardziej, gdy Katarzyna zapada na śmiertelną chorobę. Pojawia się szansa na ratunek dla dziewczyny, ale czy Katarzyna z niej skorzysta?
2. „Mam na imię Pietia”, reż. Daria Binevskaya, Rosja 2019, fabularny, 15 min.W głęboką zimową noc matka z dwójką małych dzieci trafia na szpitalny oddział chorób zakaźnych. Zaczyna tam dochodzić do niezwykłych wydarzeń, które zmieniają jej życie.
3. „Odważny”, reż. Stas Ivanov, USA 2019, dokumentalny, 31 minTa prawdziwa i inspirująca historia dotyczy studenta medycyny, który zgłosił się na ochotnika do ratowania życia ludzi, stojących na linii frontu przeciwko siłom Muammara Kadafiego podczas rewolucji libijskiej w 2011 roku. W trakcie zbierania rannych został przypadkowo postrzelony. Ten błąd uniemożliwił mu chodzenie, ale jego odwaga i odporność nie powstrzymały go od posuwania się naprzód.
5 września (czwartek)
1. „Zamknij oczy i leć”, reż. Julia Pietrangeli, Włochy 2019, dokumentalny,  39 minSabrina, niewidoma od urodzenia, z wielką wytrwałością nauczyła się pilotować. Zabiera nas do Francji, gdzie bierze udział w warsztatach organizowanych przez Les Mirauds Volants, Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Niewidomych. Ta historia wykracza poza przezwyciężanie niepełnosprawności, dotyczy siły tych, którzy spełniają swoje marzenia: w chmurach nie ma żadnych barier.
2. „Zatańczysz tato?”, reż. Miguel Monteagudo, Hiszpania 2019, fabularny, 26 minJoaquín ma chorobę Parkinsona. Dzięki swojej córce Sarze odkryje, że taniec może znacznie poprawić jakość jego życia. Ale Parkinson im tego nie ułatwia.
3. „Wiki”, reż. Veronica Andersson, Polska 2017, fabularny, 30 minWiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi zmierzyć się z trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem z matką alkoholiczką, po tym jak zmarła jej babcia. Szczęśliwie na przekór złemu losowi spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.
Wstęp na projekcję filmów jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Bilet należy odebrać w kasie kina na pół godziny przed rozpoczęciem projekcji. Wszystkie filmy prezentowane są z lektorem i audiodeskrypcją.
Projekcje filmów będą odbywały się także w ramach „Małych Festiwali Ty i Ja 2019” w 33 ośrodkach w całej Polsce.


 

Źródło: PFRON / EFF Biuro Festiwalowe