Chiny: Futbolowa drużyna masażystów odmienia wizerunek niewidomych

W upalny dzień we wschodnich Chinach drużyna piłkarzy noszących opaski pędzi za dzwoniącą piłką, zderzając się od czasu do czasu ze sobą boleśnie. Ale futbolowy zespół złożony z niewidomych zawodników z prowincji Jiangsu nie przejmuje się tym, nawet jeśli któremuś znich przydarzy się złamać nos lub inną kość, ponieważ sport jest satysfakcjonującą przerwą od pracy w salonach masażu, w których pracuje zdecydowana większość osób z dysfunkcją wzroku w Chinach.
Chen Shanyong, tamtejszy gwiazdor i prawie całkowicie niewidomy od urodzenia, jest współwłaścicielem salonu masażu, na którego frontowej ścianie można zobaczyć jego wizerunek ze złotym medalem.
Kolega z drużyny, Chen Kaihua, potężny napastnik, który jako dziecko stracił oczy z powodu choroby, ma również własny salon masażu.

„Jesteśmy ograniczeni do salonu masażu i mamy niewielki kontakt ze światem zewnętrznym”, mówi 31-letni Shanyong, który prowadzi swój salon w mieście Nantong.

To sprawia, że ​​piłka nożna i nadchodzący turniej drużyn niewidomych z całych Chin są tak ważne, dając graczom dodatkową wartość, poczucie koleżeństwa i ucieczkę od rutyny w pracy.
Według najnowszych dostępnych danych z państwowej Federacji Osób Niepełnosprawnych, wśród 1,4 miliarda mieszkańców Chin, co najmniej 17 milionów to osoby z dysfunkcją wzroku.
Podobnie jak w wielu innych krajach, osoby niewidome lub niedowidzące w Chinach napotykają na poważne ograniczenia w dostępie do przystosowanych dla nich miejsc pracy i często czują się wyobcowane.

„Gdy byłem młody, nie mogłem chodzić do normalnej szkoły. Byłem zamknięty w sobie i samotny” – powiedział Chen, który zdobył srebrny medal podczas Paraolimpiady w Pekinie.

Według niego około 90 procent pracujących niewidomych w najbardziej zaludnionym kraju na świecie to masażyści.
Powiedział, że biorąc pod uwagę niski poziom wykształcenia niewidomych w Chinach, reszta wykonuje zawód stroiciela instrumentów lub inne mało znaczące zajęcia.
Chociaż masaż może czasami stanowić pretekst do wykorzystywania seksualnego w Chinach, nie dotyczy to niewidomych masażystów i są oni szanowani, zarabiając nawet 6000 juanów miesięcznie (850 USD) w bardziej zamożnych obszarach przybrzeżnych Chin, powiedział Chen.
Mówi, że jest to mniej niż średnia płaca, ale więcej niż świadczenia rządowe i zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące.

Piłka nożna dla niewidomych

Blind football to piłka nożna, w którą grają osoby niewidome lub niedowidzące. Każda drużyna składa się z pięciorga zawodników – widzącego bramkarza i czterech piłkarzy z pola, którzy mają zaklejone oczy oraz założone na nie opaski. Dzięki temu na boisku każdy jest równy, bez względu na wadę wzroku, z jaką się zmaga. Piłka ma w środku specjalne grzechotki lub dzwoneczki, które pozwalają ustalić jej pozycję.
Grę ułatwia obecność trojga przewodników. Jednym z nich jest bramkarz, który dyryguje grą obronną swoich towarzyszy. W środku pola wskazówek udziela trener stojący za specjalnymi bandami, a w strefie ataku przewodnik ustawiony za bramką przeciwnika. Jak wygląda komunikacja między zawodnikami? My sobie wyobrażamy boisko poprzez oznaczenie różnych pól, tak samo jak i osi. Dziesięć, osiem, sześć, strzał, wapno, lewa oś, prawa oś, martwy kąt… Między sobą komunikujemy się poprzez ksywy albo imiona. Jednak najważniejsze jest tu jedno słowo: „voy”, czyli po hiszpańsku „idę”, które pozwala ustalić zawodnikom wzajemne pozycje – tłumaczy Patryk Iks, członek reprezentacji Polski, jeden z zawodników Łuczniczka Bydgoszcz.


 

Źródło: Yahoo Sports / redakcjabb.pl