Źródło: www.zwrotnikraka.pl / Jarosław Gośliński
KIM JEST MAMMODIAGNOSTA?
Mammodiagnosta to specjalnie przeszkolona osoba, która specjalizuje się w badaniu piersi metodą palpacyjną. Mammodiagnostyką zajmują się często osoby niewidome, których dotyk jest bardziej wyczulony. Dzięki szczególnym zdolnościom sensorycznym osób niewidomych czy słabowidzących, potrafią one wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersiach – niewyczuwalne dla osób widzących.
Wizyta u mammodiagnosty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Specjalista zbiera dane o stanie zdrowia Pacjentki, przebytych chorobach, niepokojących objawach, przyjmowanych lekach oraz informacje o zachorowaniach na raka piersi i raka jajnika występujących w rodzinie (rodzinne predyspozycje do zachorowania na nowotwór piersi).
Badanie palpacyjne piersi przez mammodiagnostę zaleca się wykonać pomiędzy trzecim, a siódmym dniem po miesiączce. Diagnostyka palpacyjna piersi trwa zazwyczaj 20-30 minut. Wykonuję się ją trzema technikami – spiralną, liniową oraz zegarową. Mammodiagnosta kontroluje również węzły chłonne, pachowe i podobojczykowe.
MAMMODIAGNOSTYKA – NA CZYM POLEGA
Mammodiagnostyka ma na celu wykrycie w piersiach nieregularności, podejrzanych zgrubień oraz miejsc o innej strukturze i konsystencji, które mogą być objawami raka piersi. W przypadku niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na specjalistyczne badania diagnostyczne, takie jak mammografia piersi lub usg piersi. Mammodiagnostyka nie zastąpi diagnostyki obrazowej, ale może pomóc wykryć chorobę na wczesnym etapie zaawansowania.
Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Nowotwory” opublikowano wyniki badań, w których dowiedziono, że osoby niedowidzące cechuje istotnie wyższa czułość w rozpoznawaniu zmian patologicznych piersi.
Zdaniem prof. Krzysztofa Czajkowskiego, kierownika II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultanta krajowego do spraw ginekologii i położnictwa – niewidomi mammodiagności mogą być niezwykle pomocni w wykrywaniu małych zmian w gruczole piersiowym, ale też w uczeniu kobiet, w jaki sposób same powinny się badać.
Mammodiagnostyka nie jest popularna w Polsce, ale warto podkreślić, że usługi mammodiagnostów cieszą się sporą popularnością w innych krajach, m.in. w Niemczech.