Projektowanie przyjazne osobom niepełnosprawnym. „Lider dostępności” przyznany!

W Pałacu Prezydenckim rozdano nagrody w ramach konkursu „Lider dostępności”. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami. W uroczystości uczestniczył wiceminister Kazimierz Kuberski.
Konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tym roku nagrodę Grand Prix przyznano Uniwersytetowi Warszawskiemu za „kompleksowe, wieloletnie działania na rzecz czynienia największego polskiego uniwersytetu miejscem przyjaznym również dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami”.
Wręczono także nagrody w siedmiu kategoriach: architekt/urbanista (nagrodzono pracownię JEMS), przestrzeń publiczna (przebudowa ulicy Święty Marcin w Poznaniu), sieć placówek (BNP Paribas Bank Polska), obiekt kulturalny/edukacyjny (Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni w Łazienkach Królewskich oraz przedszkole „Żółty słonik” w Suwałkach), obiekt usługowy (Kaercher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie), obiekt mieszkalny/hotelowy (Dom Studencki „Hanka” Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) i obiekt zabytkowy (Muzeum Warszawy).
– Nowoczesne państwo to takie państwo, które dostrzega potrzeby każdego człowieka i czyni wszystko, aby nie było wykluczenia – podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia nagród w czwartej edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider dostępności”.