Parki narodowe i krajobrazowe dostępne dla wszystkich turystów

Dziś, w pięknych okolicznościach przyrody, w Poleskim Parku Narodowym stawiamy pierwszy krok na ścieżce do poprawy dostępności w obszarze turystyki i rekreacji. Rusza projekt „Obszar chroniony, obszar dostępny” z budżetem 7,3 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi blisko 7 mln – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ideą projektu jest wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego i wdrożenie sprawdzonych rozwiązań przez 10 parków przyrodniczych w Polsce. – Chcemy dostosować ofertę turystyczną tych wyjątkowych miejsc do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam, aby turyści z różnymi potrzebami mogli samodzielnie poruszać się i korzystać z edukacyjnych walorów przyrodniczych tych terenów – wyjaśniła wiceminister.

Turystyka społeczna

Rekreacja i turystyka to także forma rehabilitacji społecznej i zdrowotnej. Rozwijając tę gałąź gospodarki musimy mieć na względzie jej dostępność, rozumianą jako usuwanie barier i unikanie ich tworzenia. – I tu pojawia się pojęcie turystyki społecznej, jako szansy dla osób ze szczególnymi potrzebami na wypoczynek i rozrywkę – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak. – Dlatego bardzo zależało nam, aby w ramach Programu Dostępność Plus, uruchomić projekt, który umożliwi wsparcie parków narodowych i krajobrazowych w likwidacji różnego rodzaju barier – dodała.

Informacje o projekcie

Do wdrożenia wypracowanych, modelowych rozwiązań dostępnego parku, zostanie wybranych 10 parków przyrodniczych. Każdy otrzyma grant w wysokości ok. 500 tys. zł.
Zrekrutowane do projektu parki będą znacząco różnić się od siebie pod względem charakterystyki przyrodniczej. Wśród nich będą parki górskie, nadmorskie, leśne i śródlądowo-akwenowe, umiejscowione w różnych regionach kraju.
Projekt jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz niemiecką fundacją zajmującą się ochroną środowiska Global Nature Fund. Jego realizacja rozpoczęła się 1 czerwca 2021 roku. Planowane zakończenie to 30 listopada 2023 r.


 

Źródło: MFiPR