Sztuka Dostępna – spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”

Termin i miejsce wydarzenia:
13.07.2024 (sobota), godz. 12:30
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
Wstęp wolny, obowiązują zapisy, zbiórka w holu głównym:
tel. 887-036-195
e-mail: informacja@zacheta.art.pl
Wolontariusze Zachęty mogą pomóc w dotarciu do Galerii. Jeżeli istnieje taka potrzeba, należy to zgłosić korzystając z powyższych danych kontaktowych.


 

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo na wystawie Łzy szczęścia – największej dotychczas prezentacji kolekcji Zachęty. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt prac z ostatnich dekad, w tym kluczowe dzieła polskiej historii sztuki oraz te związane z ważnymi wydarzeniami w historii galerii. Prace te tworzą narrację o emocjach, jakie budziły kiedyś i budzą dziś. Niektóre z nich wywoływały skandale, poruszając tematy tabu jak choroba, starość czy niepełnosprawność. Wystawa bada, jak współczesne społeczeństwo reaguje na te tematy.
Wybrane prace oraz ich współczesne interpretacje i komentarze artystów oraz publiczności odzwierciedlają zmiany wrażliwości społecznej na przestrzeni lat. Wystawa ukazuje także ważną rolę sztuki współczesnej i instytucji kultury w procesie odzyskiwania głosu przez systemowo wykluczane grupy społeczne.
Wystawa Łzy szczęścia to przestrzeń, gdzie aktywność publiczności i program performatywny odgrywają równie ważną rolę co prezentowane prace. Artyści poprzez swoje działania wchodzą w dialog z dziełami, proponując alternatywne sposoby zwiedzania galerii. Program performatywny oraz choreografia wystawy uwzględniają różnorodne sposoby funkcjonowania i wrażliwości odbiorców, zachęcając do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.