Sztuka dostępna – spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie Datament

Termin i miejsce wydarzenia:
11.05.2024 (sobota), godz. 12:30
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
e-mail: informacja@zacheta.art.pl
Wolontariusze Zachęty mogą pomóc w dotarciu do Galerii. Potrzebę asysty należy wcześniej zgłosić za pośrednictwem poniższych danych kontaktowych:

tel. 507-581-454
e-mail: dostepnosc@zacheta.art.pl


 

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo na wystawie Datament. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury. Ilustruje ona współczesną relację człowieka z danymi oraz sposobami ich przetwarzania. Wystawa pokazuje, jak cyfrowa informacja stała się naszym głównym narzędziem interakcji z rzeczywistością.
Wystawiona rzeźba powstała przy użyciu algorytmu bazującego na ogólnodostępnych danych statystycznych dotyczących państw i terytoriów świata. Składa się z czterech modeli siatkowych ze stali, przedstawiających statystyczne domostwa z Hongkongu, Polski, Meksyku i Malawi. Każdy model odzwierciedla cztery funkcje mieszkalne.
Instalacja podkreśla znaczenie danych w naszym życiu, ukazując, jak skala ich akumulacji wpływa na naszą relację z nimi. Pomaga to lepiej zrozumieć, jak istotne jest wychwycenie i minimalizowanie błędów wynikających z różnic między ludzką perspektywą a logiką algorytmu.