Geoinżynierowie z WAT wspierają niewidomych w odkrywaniu zabytków


17 czerwca 2024 roku, w Parku Romantycznym w Arkadii odbyły się niezwykłe warsztaty skierowane do młodzieży niewidomej i słabowidzącej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez geoinżynierów i kartografów z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), którzy są twórcami nowatorskich map dotykowych.

Edukacja bez barier

Warsztaty stanowiły część projektu B+R, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), a realizowanego przez WAT. Celem projektu jest włączenie młodzieży w działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Uczniowie czterech klas szkół ponadpodstawowych uczyli się korzystania z tyflomap, które były wcześniej wprowadzone na lekcjach geografii.

Interaktywne zwiedzanie

Podczas zwiedzania, młodzież mogła poznać niezwykłe założenie ogrodowe związane z Heleną Radziwiłłówną, w tym takie zabytki jak Świątynia Diany, Łuk Kamienny, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Dom Murgrabiego, Domek Gotycki oraz Grobowiec na Wyspie Topolowej. Przewodniczka z PTTK Łowicz opowiedziała o historii i unikalnych elementach parku. Dzięki specjalnie przygotowanym mapom dotykowym i opiece nauczycieli, uczestnicy mogli zorientować się w terenie i dotknąć zabytkowych elementów, poznając park wszystkimi zmysłami.

Dalsze plany i rozwój projektu

W ramach projektu, tyflomapy zostaną przekazane do ośmiu ośrodków kształcących dzieci niewidome i słabowidzące w całej Polsce, a także do takich miejsc jak Zamek w Książu i Park Romantyczny w Arkadii. Mapy będą służyły zarówno turystom, jak i członkom Polskiego Związku Niewidomych. Już wcześniej, podczas majowej konferencji, komplety tyflomap trafiły do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu, Parku Angielskiego w Krasiczynie oraz Ogrodu Barokowego w Wilanowie.

Naukowe fundamenty

Projekt prowadzony przez dr hab. inż. Albinę Mościcką, prof. WAT, zaangażował ekspertów z różnych dziedzin, w tym geoinżynierów, kartografów oraz pedagogów specjalnych. Naukowcy zidentyfikowali unikalne cechy stylów parkowych i opracowali koncepcję tyflomap, które są testowane przez osoby niewidome i słabowidzące. W trakcie prac wybrano technikę druku UV jako najbardziej odpowiednią.

Przyszłość projektu

Projekt kończy się w lipcu 2024 roku, ale prace będą kontynuowane w ramach nowej inicjatywy: Platformy Międzynarodowej Wymiany Wiedzy Tyflograficznej, finansowanej w ramach konkursu Nauka dla Społeczeństwa II. Powstanie również podstrona na stronie Polskiego Związku Niewidomych z audiodeskrypcją parków, a wyniki projektu będą upowszechniane przez same parki w ich kanałach komunikacyjnych.


 

Źródło: WP