Wyposażenie stadionu Górnika Zabrze wzbogaciło się o system do audiodeskrypcji


Górnik Zabrze dołączył do programu Polskiego Związku Piłki Nożnej o nazwie „Klub Bez Barier”. W ramach tego innowacyjnego projektu podczas niedawnego meczu 28. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Zabrze a Śląskiem Wrocław przeprowadzono zamknięte testy mające na celu uruchomienie audiodeskrypcji dla osób niepełnosprawnych.
Audiodeskrypcja, to specjalny system, który umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym lepsze zrozumienie wydarzeń na boisku, poprzez komentarz dedykowanej osoby. Dzięki niemu, ci kibice mogą dokładnie śledzić to, co dzieje się zarówno na boisku, jak i na trybunach. Wystarczy posiadać smartfon z systemem Android lub iOS oraz słuchawki. Po przybyciu na Arenę Zabrze im. Ernesta Pohla, kibice skanują kod QR znajdujący się w wyznaczonych miejscach, który łączy ich z dedykowaną siecią WiFi, gdzie odbywa się transmisja audiodeskrypcji.
Oficjalny debiut tej innowacyjnej technologii już niebawem, podczas najbliższego meczu Górnika Zabrze z ŁKS-em Łódź w ramach 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy, który odbędzie się 27 kwietnia 2024 roku o godzinie 15:00. Program Klub Bez Barier to rezultat wspólnych działań z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych, skierowany głównie do klubów piłkarskich na szczeblu centralnym. Jego celem jest promowanie dobrych praktyk oraz zwiększanie świadomości na temat dostępności infrastruktury i usług na meczach piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnościami. Górnik Zabrze pokazuje, że sport może być dla wszystkich, niezależnie od indywidualnych ograniczeń.


 

Źródło: GZ