Jest kolejna inteligentna laska dla niewidomych. Tym razem z Uzbekistanu


W Termezie, położonym w sercu Surkhandaryi – regionie Uzbekistanu, który mierzy się z wyzwaniami ekonomicznymi, trzech młodych innowatorów stworzyło urządzenie, które ma szansę znacząco poprawić jakość życia osób z dysfunkcją wzroku. Mashhurbek Qarshiyev, Abdumalik Qarshiyev i Mukharram Qarshiyev, będący członkami zespołu HFTB w ramach programu UPSHIFT UNICEF, opracowali inteligentną laskę – urządzenie, które jest przełomem w technologii wspierającej niewidomych.
Projekt zrodził się z głębokiego zrozumienia i empatii dla trudności, z jakimi na co dzień mierzą się osoby niewidome. Inteligentna laska to więcej niż tylko pomocnicze urządzenie; to krok w stronę pełnej niezależności i integracji społecznej osób z ograniczeniami wzroku.
Czym jest inteligentna laska?
To zaawansowane technologicznie urządzenie, które może być łatwo przymocowane do tradycyjnej laski. Wyposażone jest w szereg funkcji, takich jak asystent głosowy, akcelerometr, kompas i ultradźwiękowe czujniki do wykrywania przeszkód. Dzięki tym rozwiązaniom, laska nie tylko informuje użytkownika o nadchodzących przeszkodach za pomocą dźwięku i wibracji, ale także posiada funkcję GPS, która pomaga zlokalizować laskę w przypadku jej zgubienia. Dodatkowo, laska wyposażona jest w diody, które zwiększają bezpieczeństwo użytkownika po zmroku, informując innych uczestników ruchu o potrzebie wsparcia i konieczności zachowania ostrożności.


 

Źródło: Unicef