Inteligentna laska dla niewidomych pomoże w zakupach i znalezieniu miejsca w kawiarni

Inżynierowie z University of Colorado Boulder wykorzystując potencjał sztucznej inteligencji, pracują nad nowym typem laski dla osób niewidomych.
Naukowcy twierdzą, że ich laska pewnego dnia może pomóc osobom z dysfunkcją wzroku w codziennych zadaniach, takich jak robienie zakupów czy znalezienie miejsca w zatłoczonej kawiarni.
Laska, nad którym pracuje zespół inżynierów przypomina biało-czerwone laski, które można kupić w Walmart. Ale zawiera również kilka dodatków: Wykorzystując kamerę i komputerową technologię wizyjną, laska mapuje i kataloguje otaczający ją świat. Następnie prowadzi użytkowników za pomocą wibracji w uchwycie i komunikatów głosowych, takich jak: „skręć trochę w prawo”.
Biała laska znajdzie wolne miejsce w kawiarni. Czy to możliwe?
Osoby niewidome wybierające się do kawiarni, wolą zazwyczaj usiąść tak, by plecami być jak najbliżej ściany, gdyż zwiększa to ich poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest także, gdy znajdzie się takie miejsce, które nie zmusza nas do siadania twarzą w twarz z obcą osobą.
Naukowcy pracujący nad projektem inteligentnej laski stworzyli w laboratorium coś w rodzaju testowej kawiarni. Wyposażyli ją w krzesła, rozmieścili w niej różne przeszkody oraz zadbali o obecność kawiarnianych gości.
Przeprowadzono eksperyment, w którym wzięła grupa osób wyposażona w smart laskę połączoną z komputerem ukrytym w plecaku, mająca za zadanie poruszać się po fikcyjnej kawiarni bez użycia wzroku. Eksploracja pomieszczenia miała odbyć się za pomocą kamer i czujników umieszczonych w lasce, a informacje o przeszkodach były przekazywane użytkownikom za pomocą sygnałów haptycznych do rękojeści laski. Można by rzec, iż system antykolizyjny zastosowany w lasce jest niemal identyczny do tych instalowanych w autonomicznych pojazdach. Dodatkowo komputer sprzężony z laską, dzięki algorytmom identyfikował różne elementy w pomieszczeniu i obliczał trasę do idealnego miejsca.
Badanie przyniosło obiecujące wyniki: badani byli w stanie znaleźć odpowiednie krzesło w 10 z 12 prób o różnym stopniu trudności. Jak dotąd wszyscy badani byli osobami widzącymi z zawiązanymi oczami.
Zespół przedstawił swoje odkrycia jesienią 2022 roku na Międzynarodowej Konferencji na temat Inteligentnych Robotów i Systemów w Kioto w Japonii. Naukowcami biorącymi udział w badaniu byli Bradley Hayes, adiunkt informatyki i doktorantka Mary Etta West.
Kolejne badania obejmowały wsparcie osób niewidomych w robieniu zakupów i choć sam proces shoppingu przy użyciu smart laski może się na pierwszy rzut oka wydawać nieco dziwny, to jak deklarują naukowcy jest on bardzo obiecujący.

badacze stworzyli ogromną bazę zdjęć produktów, które kamera zamontowana w trzonku jest w stanie rozpoznawać. Wnioski z testów nie zostały jeszcze opublikowane w pełni, ale naukowcy zdradzili, że badani byli w stanie poprawnie (i samodzielnie) wybierać produkty z półek.


 

Źródło: Indiagazette.com