Safe Bus Stop i „Incloosy” to dwa projekty, które mogą ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Zagłosujmy w konkursie Solve for Tomorrow!


Dobiega końca III edycja programu Solve for Tomorrow. Laureaci zostaną wyłonieni podczas finałowych prezentacji projektów na Demo Day. O miejsce na podium lub wyróżnienie zawalczy 12 finałowych drużyn. Jednak już teraz można oddawać głosy na nasze ulubione zespoły na stronie programu. Drużyna z największą liczbą głosów otrzyma „Nagrodę Publiczności”.
Solve for Tomorrow to jedyny w swoim rodzaju program, w ramach którego młodzi ludzie mierzą się z aktualnymi wyzwaniami XXI wieku. Zespoły młodzieży, składające się z uczniów ze szkół ponadpodstawowych, przez kilka miesięcy pracowały nad nieszablonowymi rozwiązaniami i aplikacjami z obszarów: zdrowia, bezpieczeństwa, klimatu i integracji. Do etapu finałowego dostało się 12 zespołów z całej Polski. To właśnie oni czekają teraz na głosy kolegów i koleżanek ze szkoły, nauczycieli i nauczycielek, znajomych, sąsiadów oraz lokalnych społeczności. Zespół z największą liczbą głosów już 16 kwietnia, podczas gali finałowej, otrzyma „Nagrodę Publiczności”.
My, ze zrozumiałych względów, rekomendujemy Państwu dwa projekty dedykowane osobom z niepełnosprawnościami i zarazem zachęcamy do głosowania na nie.

Safe Bus Stop – bezpieczne oczekiwanie na autobus

To projekt uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim. W skład zespołu pod opieką Dariusza Maliszewskiego weszli: Antoni Karbowiak, Kamil Patury, Jan Wira i Bartosz Balcerzyk.
Celem zespołu jest zwiększenie użyteczności i poprawa bezpieczeństwa komunikacji publicznej. Projekt zakłada dostosowanie przystanków dla osób z ograniczoną mobilnością tak, by stały się komfortowym miejscem oczekiwania na środek transportu – z uwzględnieniem lepszego oświetlenia czy czytelnych informacji o rozkładach jazdy, a także minimalnym wpływem na środowisko dzięki zastosowaniu innowacji ekologicznych.

Incloosy-odkryj miasto bez barier

Vladyslav Buriachok, Hubert Bielecki, Gabriel Bajsarowicz, Szymon Biały – to z kolei team z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, który pod kierownictwem Piotra Medera pracował nad projektem „Incloosy”.
Projekt zakłada eliminację przeszkód w miejskich przestrzeniach dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W tym celu powstanie aplikacja nawigacyjna, która będzie tworzyć spersonalizowane trasy oraz informować o dostępności miejsc publicznych. Dodatkowo umożliwi zgłaszanie napotkanych przeszkód i dzielenie się doświadczeniami z podróży. Projekt będzie inspiracją dla długoterminowych zmian w infrastrukturze miejskiej.

Głosowanie na finalistów trwa!

Na zespoły można głosować na stronie: https://solvefortomorrow.pl/glosowanie-3/ do 14 kwietnia do godz. 23.59.
Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Nauki Kopernik oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem programu jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.


 

Źródło: Biuro Prasowe Samsung