Minister nauki: 268 mln na wsparcie studentów z niepełnosprawnościami


Autor: Anna Bugajska


Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zadeklarował w czwartek opracowanie nowych rozwiązań służących wsparciu studentów z niepełnosprawnościami. W tym roku państwo przeznaczy na ten cel 268 mln zł.
200 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz 68 mln zł z ministerialnego Funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych – takie sumy zostaną przeznaczone w 2024 r. na dostępność szkolnictwa wyższego dla osób ze specjalnymi potrzebami. Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister Dariusz Wieczorek rozmawiał m.in. z przedstawicielami środowiska studentów z niepełnosprawnościami.
Krzysztof Peda z Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami i prezes Zarządu Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” mówił, że wsparcie na uczelniach osób ze specjalnymi potrzebami to opłacalna inwestycja.
„Twarde badania potwierdzają, że absolwenci z niepełnosprawnością niemalże w 80 procentach pracują. Poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnością z wyższym wykształceniem jest analogiczny jak osób pełnosprawnych. W przypadku ogółu osób z niepełnosprawnościami, mamy jedynie około trzydziestoprocentową aktywność zawodową. To wskazuje wprost, że wyższe wykształcenie jest świetną receptą na odciążenie naszego systemu pomocy społecznej z różnych świadczeń, bardzo kosztownych” – tłumaczył Krzysztof Peda.
Mówił też, że średnia kwota wsparcia, jaką uczelnia ma miesięcznie na jednego studenta z niepełnosprawnością wyniesie w tym roku 220 zł.
„To starcza na niecałą godzinę wsparcia psychologicznego, trochę ponad cztery godziny wsparcia asystenckiego i niecałe dwie godziny tłumacza języka migowego” – powiedział Peda.
Dodał, że do tej pory system ten funkcjonował w dużej mierze dzięki środkom europejskim. „Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło przez ostatnie cztery lata niemal 800 milionów złotych na program 'Uczelnia dostępna’. Ale wsparcie europejskie skończyło się 31 grudnia i nowe programy finansowane z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego przy dobrych wiatrach ruszą od października tego roku. Obecny system nie pozwoli na utrzymanie działań, które udało się wypracować dzięki środkom europejskim” – opowiadał członek Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami.
Dodał, że w gremiach, które od dawna dyskutują na temat mechanizmu finansowania wsparcia osób z niepełnosprawnościami, brakowało do tej pory przedstawicieli szkolnictwa wyższego.
Z kolei Agnieszka Kosowska, również należąca do Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami, zapytała ministra o możliwość powołania kogoś, kto koordynowałby wykorzystywanie środków na wsparcie z różnych źródeł, oraz stworzenia w strukturze resortu sekcji odpowiedzialnej za dostępność szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów ze specjalnymi potrzebami.
„Już w 2015 roku Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał, że takiej komórki w resorcie szkolnictwa wyższego nie ma. Tymczasem Polska w 2012 r. ratyfikowała konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Ta konwencja zobowiązuje nasze państwo do tego, żeby zagwarantowało wszystkim osobom z niepełnosprawnościami dostęp do szkolnictwa wyższego” – mówiła Kosowska.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek powiedział, że rozważy zarówno stworzenie takiej jednostki, jak i powołanie swojego pełnomocnika odpowiedzialnego za koordynację działań w tej kwestii.
„Uruchamiamy w NCBR 200 milionów złotych w ramach programu „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego”. Jeżeli chodzi o sam ministerialny fundusz, w tym roku będzie w nim blisko 68 milionów złotych. Deklarujemy w tym zakresie pomoc i otwartość” – zapewniał minister.


 

Źródło: Naukawpolsce.pap.pl