Dotknąć teatru – Cykl spotkań o teatrze dla osób z niepełnosprawnością wzroku


Muzeum Teatralne zaprasza osoby niewidome oraz ich towarzyszy na cykl spotkań, które otworzą drzwi do fascynującego świata Teatru Wielkiego. To niezwykłe wydarzenie, wzbogacone sztukami plastycznymi i performatywnymi, pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć historię teatru i jego codzienność. Inicjatywa organizowana przez pracowników Muzeum Teatralnego opiera się na unikalnej kolekcji muzealnej, przybliżając niepełnosprawnym uczestnikom bogactwo teatralnego dziedzictwa Polski.
Spotkania, które będą miały miejsce w cyklu, zaczynając od lutego, umożliwią uczestnikom zgłębienie teoretyczno-historycznych aspektów teatru. Popiersia wybitnych postaci polskiej sceny, takich jak Wojciech Bogusławski, Helena Modrzejewska, Irena Solska, Stanisław Wyspiański, Stanisław Moniuszko i Jan Kiepura, stanowić będą punkt wyjścia do fascynujących opowieści.
Część teoretyczna połączy się z praktycznymi elementami, umożliwiając uczestnikom samodzielne spotkanie z pracą na i wokół sceny. Przewidziane są również zajęcia poświęcone poznawaniu gmachu teatru od zaplecza, co pozwoli na lepsze zrozumienie tajników produkcji teatralnej.
Cykl spotkań obejmie różnorodne tematy, takie jak Comedia dell’Arte, Początki Sceny Narodowej z Wojciechem Bogusławskim, Era Wielkich Gwiazd z Heleną Modrzejewską, Teatralna Garderoba oraz Skarby rekwizytorni. Każde z tych spotkań dostarczy uczestnikom nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także praktycznych umiejętności i nowych doświadczeń.
Bilety na poszczególne spotkania są dostępne w przystępnych cenach: 10 zł dla uczestnika oraz 1 zł dla osoby towarzyszącej. To wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy o teatrze, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, a jednocześnie szansa na aktywne uczestnictwo w kulturze. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w tym fascynującym cyklu spotkań, które otworzą przed uczestnikami nowe perspektywy związane z teatrem, sztuką i historią.

Kalendarium spotkań i bilety

24 lutego, godz. 12:00 Comedia dell’Arte, czyli włoscy aktorzy na królewskim dworze. Komedia charakterów ukryta za teatralną maską (w ramach Dni komedii dell’Arte)
Kup bilet!
23 marca, godz. 12:00 Początki Sceny Narodowej i przygoda z teatrem Wojciecha Bogusławskiego
Kup bilet!
20 kwietnia godz. 12:00 Era Wielkich Gwiazd. Helena Modrzejewska: gwiazda i jej wielbiciele
Kup bilet!
18 maja godz. 12:00 Teatralna Garderoba. Opowieść o kostiumie i charakteryzacji
Kup bilet!
15 czerwca godz. 12:00 Skarby rekwizytorni, czyli wyobraźnia scenografa
Kup bilet!
Wszystkie spotkania odbędą się we Foyer Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, plac Teatralny 1.


 

Źródło: materiały nadesłane