Warszawa: „Świat bez oczu” – Spektakl teatru tańca dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku

Kameralny i interaktywny spektakl taneczny „Świat bez oczu”, stworzony z myślą o młodych widzach z niepełnosprawnościami wzroku w wieku 1-6 lat, na jedynych pokazach w Warszawie już 20-21 marca 2022. Przedstawienie otwiera trasę w ramach międzynarodowego projektu International Inclusive Arts Network „Making Waves”realizowanego dzięki wsparciu Perform Europe, którego polskim partnerem jest Teatr 21.

O spektaklu

„Świat bez oczu” litewskiego teatru Dansema Dance Theater to przedstawienie, które otwiera świat tańca osobom, które nie widzą oczami, ale widzą poprzez odczuwanie wibracji ruchu, dotyk poruszających się ciał, słyszenie dźwięków ruchu.
– Nasz spektakl przeznaczony jest dla niewidomych i niedowidzących dzieci w wieku 1-6 lat. Uważamy, że ta szczególna grupa odbiorców ma ograniczone możliwości odbioru tańca, ponieważ oferta takich spektakli nie jest zbyt szeroka. Tym spektaklem stwarzamy możliwość włączenia tej szczególnej grupy odbiorców do społeczności ludzi odbierających taniec – mówią członkowie zespołu Dansema Dance Theater.

Czym jest taniec w spektaklu?

Taniec jest formą sztuki odbieraną głównie wizualnie. W spektaklu „Świat bez oczu” taniec prezentowany jest dzieciom poprzez dotyk i odczuwanie – zamiast słuchania dźwięków lub słownych instrukcji, wyjaśnień czy audiodeskrypcji. Artyści Dansema Dance Theatre uważają, że taniec, jako niewerbalna forma sztuki, powinien być odbierany bez słów. Ideą spektaklu jest prezentacja tańca poprzez estetycznie skonstruowane wzorce ruchowe prezentujące elementy sztuki tanecznej (przestrzeń, czas, energię) oraz poprzez odczuwanie różnych warstw scenografii i kostiumów. Specjalnie zaprojektowane stroje dwójki tancerzy pozwalają na zachowanie dystansu między tancerzem a dzieckiem, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zgodnie z wymogami sanitarnymi. Dziecięca publiczność jest zaproszona do przyłączenia się do samodzielnego odkrywania i pozostania w procesie tak długo, jak będzie to dla niej interesujące. Spektaklowi towarzyszą warsztaty dla tancerzy chętnych rozwijać swoje umiejętności w zakresie tworzenia inkluzywnych spektakli teatru tańca dla dzieci.

Data i miejsce spektaklu

Spektakl „Świat bez oczu” będzie można zobaczyć 20 marca 2022 (godz. 11:00, 16:00)  oraz 21 marca (godz. 11:00) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa). Bilet rodzinny w cenie 20 zł (w ramach jednego biletu uczestnikiem spektaklu jest dziecko z dysfunkcją wzroku i jego opiekun) można nabyć na stronie www.instytut-teatralny.pl.


 

Źródło: inf. pras.