Szkocja: Trwają prace nad mówiącym, inteligentnym robotem przewodnikiem dla niewidomych


Niewidomi i niedowidzący ludzie mogą wkrótce skorzystać z innowacyjnej pomocy w poruszaniu się po pomieszczeniach dzięki mówiącemu robotowi przewodnikowi, który obecnie jest rozwijany na Uniwersytecie Glasgow w Szkocji.
Zespół ekspertów z Uniwersytetu Glasgow, we współpracy z przemysłem i dwoma wiodącymi organizacjami charytatywnymi, pracuje nad stworzeniem RoboGuide – czteronogiego robota zasilanego sztuczną inteligencją. Celem tego projektu jest umożliwienie osobom z zaburzeniami wzroku samodzielniejszego poruszania się po muzeach, centrach handlowych, szpitalach i innych miejscach publicznych.

Prototyp RoboGuide integruje nowoczesne technologie w standardowy korpus robota, eliminując tym samym wyzwania, które dotychczas utrudniały powszechne wykorzystanie robotów do asystowania osobom z dysfunkcją wzroku.
Projekt ma na celu wprowadzenie pełnej wersji technologii na rynek w niedalekiej przyszłości, aby wesprzeć 2,2 miliarda ludzi na całym świecie, w tym dwa miliony osób w Wielkiej Brytanii, żyjących z ograniczeniami widzenia.
Dr Olaoluwa Popoola, główny badacz projektu RoboGuide, zaznaczył, że technologie wspomagające, takie jak RoboGuide, mają potencjał zwiększenia niezależności osób niewidomych i niedowidzących w codziennym życiu. Wskazał także na ograniczenia wielu obecnych robotów, które korzystają z GPS na zewnątrz, ale mają trudności w nawigacji w pomieszczeniach, oraz tych, które korzystają z kamer, ale są ograniczone polem widzenia.
System RoboGuide wykorzystuje zaawansowane czujniki zamontowane na zewnątrz robota do dokładnego mapowania otoczenia. Oprogramowanie opracowane przez zespół pozwala na naukę optymalnych tras między miejscami i interpretację danych z czujników w czasie rzeczywistym, umożliwiając robotowi unikanie ruchomych przeszkód.
RoboGuide jest także wyposażony w technologię dużego modelu językowego, co pozwala mu na zrozumienie pytań i komentarzy od użytkowników oraz udzielanie werbalnych odpowiedzi. Projekt otrzymał wsparcie od Forth Valley Sensory Centre (FVSC) Trust i Royal National Institute of Blind People (RNIB) Scotland.
W grudniu przeprowadzono pierwsze testy RoboGuide z udziałem ochotników z FVSC i RNIB w Hunterian, najstarszym muzeum Szkocji. Podczas testów robot pomagał ochotnikom poruszać się po pierwszym piętrze muzeum, udzielając interaktywnych wskazówek dotyczących eksponatów.
Projekt badawczy, trwający dziewięć miesięcy, jest finansowany przez Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC) z programu Impact Acceleration Account w ramach UKRI. Zespół badawczy planuje dalsze testy RoboGuide, aby dostosować go do różnych sytuacji wewnętrznych i stworzyć komercyjny produkt wspierający osoby z zaburzeniami wzroku. Współpraca z Forth Valley Sensory Centre i RNIB Scotland pozwala na wdrożenie opinii użytkowników końcowych, co stanowi kluczowy element rozwoju tej innowacyjnej technologii.


 

Źródło: The University of Glasgow