Proroctwa niewidomej Baby Wangi. O co w tym chodzi?

W ostatnich miesiącach natknęliście się zapewne nie jeden raz na artykuły w Internecie, w których redaktorzy interpretują przepowiednie niewidomej Baby Wangi w kontekście obecnych konfliktów militarnych i niepokojów społecznych. Oczywiście do takich publikacji należy podchodzić z dystansem, gdyż rozpisywanie się na temat wizji jasnowidzów i osób, które mają lub miały jakieś wizje mają na celu przyciąganie uwagi i zwiększanie ruchu na stronach internetowych. Mogą one również wzbudzać lęk. Wyjaśniamy zatem kim była Baba Wanga i dlaczego tak często się o niej wspomina.
Baba Wanga, właściwie Wangelia Pandewa Guszterowa, urodziła się 31 stycznia 1911 roku w Strumicy, będącej wówczas częścią Imperium Osmańskiego. Pochodziła z ubogiej rodziny, a jej dzieciństwo naznaczyły tragiczne wydarzenia. W wieku czterech lat straciła matkę, a ojciec, Pande, został powołany do służby wojskowej, pozostawiając ją pod opieką sąsiadów. Po powrocie z wojny ojciec ponownie się ożenił, a rodzina przeniosła się do wsi Nowo Seło.
Los był jednak surowy dla młodej Wangelii. W wieku 13 lat, podczas gwałtownej wichury, została przewrócona na ziemię i poważnie poraniona. Jej oczy wypełniły się piaskiem i kurzem, jednak brak środków finansowych uniemożliwił przeprowadzenie operacji, co doprowadziło do utraty wzroku. Mimo tych trudności, Baba Wanga nie poddała się i podjęła naukę w szkole dla niewidomych w Zemunie, gdzie zdobyła umiejętność czytania alfabetem Braille’a.
Życie Wangelii nabrało nowego obrotu, gdy w maju 1942 roku wyszła za mąż za Dimityra Guszterowa. Po ślubie para zamieszkała w Petriczu, ale los męża nie był łaskawy – został powołany do armii i służył na terenach północnej Grecji, okupowanych przez Bułgarię. Po wojnie Dimityr popadł w alkoholizm i zmarł w 1962 roku.
Baba Wanga zyskała sławę dzięki swoim zdolnościom jasnowidzenia, które zaczęły się ujawniać na początku lat 40. XX wieku. Przyjmowała codziennie setki ludzi, a przez 55 lat kariery skonsultowało się z nią ponad milion osób. Nawet car Borys III skorzystał z jej usług, odwiedzając jej dom 8 kwietnia 1942 roku. W 1967 roku władze Bułgarii przyznały jej stałą pensję i określiły opłaty za wizytę, co potwierdzało jej rosnącą popularność.
Zdolności przepowiadania przyszłości sprawiły, że Baba Wanga była nazywana „Nostradamusem Bałkanów”. Jej przepowiednie dotyczyły wielu światowych wydarzeń, takich jak śmierć Józefa Stalina, rozpad ZSRR, katastrofa w Czarnobylu czy zamach na World Trade Center 11 września 2001 roku. Również trafnie przepowiedziała wybór Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Baba Wanga zmarła w Petriczu na raka piersi, odmawiając operacji. Jej ciało spoczywa we wsi Rupite, w pobliżu Kaplicy Św. Paraskewii, którą ufundowała. Na mocy testamentu jej dom w Petriczu przekształcono w muzeum, otwarte dla zwiedzających w 2008 roku. Jej dom w Rupite również stał się miejscem pamięci otwartym dla publiczności w marcu 2014 roku.
Historia życia i przepowiedni Bab Wanga pozostaje tematem wielu filmów i seriali, ukazujących jej niezwykłe zdolności jasnowidzenia. Mimo podziału opinii co do skuteczności jej przepowiedni, jej postać wciąż fascynuje i inspiruje ludzi na całym świecie.