Nastolatkowie też mogą mieć Profil Zaufany! Z jakich usług skorzystają?

Warunkiem założenia Profilu Zaufanego przez nastolatka jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszport czy tymczasowy dowód osobisty) oraz weryfikacja w jednym z Punktów Potwierdzających.
Mając ograniczoną zdolność do czynności prawnych, 13-latkowie mogą też posiadać własny Profil Zaufany. Należy złożyć wniosek, a następnie potwierdzić go w jednym z punktów potwierdzających dostępnych za pośrednictwem linku: pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList lub skorzystać z rozmowy video z urzędnikiem.
Rejestracji profilu nastolatek może dokonać samodzielnie. Po złożeniu wniosku online należy w ciągu 30 dni zweryfikować swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzających.
Co daje nastolatkowi Profil Zaufany?
Profil Zaufany umożliwia logowanie do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak serwis bezpiecznedane.gov.pl czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Jak podkreśla wicepremier Gawkowski: „Korzystanie z Profilu Zaufanego może przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i zarządzania swoją dokumentacją, np. medyczną.”
Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków chorujących przewlekle i na stałe przyjmujących określoną grupę leków. Pełny dostęp do IKP uzyskają dopiero po uzyskaniu pełnoletności. Jednocześnie ich rodzice automatycznie stracą możliwość podglądu historii leczenia.


 

Źródło: MC