Wietnam: 17-letnia dziewczyna straciła wzrok po zabiegu upiększającym

9 stycznia rodzina pani N.H.T. z Dong Nai musiała natychmiastowo zabrać ją do szpitala Cho Ray po tym, jak 17-latka nagle doznała bólu głowy, zawrotów głowy i nudności po otrzymaniu zastrzyków wypełniających wargi, brodę i nos w jednym z salonów spa.
Po przyjeździe do szpitala okazało się, że lewe oko pacjentki wykazywało alarmujące objawy, takie jak opadanie powieki i siniaki w okolicy górnej powieki. Dodatkowo stwierdzono obrzęk i siniaki w okolicy brody i górnej wargi, a widzenie w lewym oku było ujemne.
Pacjentka trafiła na Oddział Okulistyki, gdzie zdiagnozowano utratę wzroku po wstrzyknięciu wypełniacza.
Doktor Nguyen Xuan Thao, bezpośrednio odpowiedzialny za leczenie pacjentki, poinformował, że po pewnym okresie terapii stan zdrowia pani N.H.T. uległ poprawie. Choć ból głowy i opadanie powieki zmalały, a rogówka stała się mniej spuchnięta, hospitalizowana nadal nie odzyskała wzroku.
Lekarz Thao podkreśla, że nadal trwa obserwacja i leczenie.
Szpital Cho Ray ostrzega również przed przypadkami powikłań po wstrzyknięciu wypełniacza, a historia pani N.H.T. to tylko jedno z wielu dramatycznych zdarzeń. Warto zauważyć, że wiele komplikacji występuje po wstrzyknięciu wypełniacza w nieprofesjonalnych placówkach kosmetycznych.
W obecnych czasach, gdy dostępne są różnorodne materiały do wypełniaczy, jakość wstrzykiwanych substancji staje się trudna do zweryfikowania. Dr Nguyen Xuan wskazuje także na niski poziom certyfikacji w placówkach kosmetycznych, podkreślając, że jedynie renomowane miejsca z możliwością importu wypełniaczy mogą zagwarantować bezpieczeństwo pacjenta.


 

Źródło: Vietnam.vn