Zaproszenie na haptyczną wystawę w Galerii Bielskiej BWA

W piątek, 19 stycznia 2024 roku, Galeria Bielska BWA stanie się miejscem wyjątkowym, otwierając swoje podwoje na haptyczną wystawę „Dotyk Sztuki/Touch of Art”. To wydarzenie jest rezultatem projektu o tej samej nazwie, który zainicjowany został w 2019 roku i realizowany jest przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Celem projektu było stworzenie ekspozycji w pełni dostosowanej do percepcji dotykowej.
W ramach tej fascynującej wystawy zostaną zaprezentowane dzieła sztuki haptycznej, stworzone przez utalentowanych artystów. Projektem kierują dr Anna Beata Barańska i dr Radosław Skóra, którzy dbają o wysoką jakość i zróżnicowanie prezentowanych prac.
Jednym z innowacyjnych elementów tej wystawy jest jej multisensoryczny charakter, który umożliwia zwiedzającym nie tylko oglądanie dzieł sztuki, ale także ich doświadczanie poprzez zmysł dotyku, słuchu i nawet smaku. Dr Anna Beata Barańska podkreśla, że zwiedzanie ekspozycji tego typu to doskonała okazja, aby zanurzyć się w świecie sztuki współczesnej, odkryć ją w pełni i doświadczyć jej z różnych perspektyw.
Aby umożliwić pełniejszy odbiór prac, organizatorzy przygotowali audiodeskrypcję, która służy jako werbalny opis treści wizualnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Każda praca została oznaczona kodem QR, który po zeskanowaniu smartfonem, przenosi do odpowiedniego nagrania audiodeskrypcji. Ponadto, na miejscu dostępne są odtwarzacze ze słuchawkami, umożliwiające słuchanie opisów wszystkich eksponatów.
Warto podkreślić, że ekspozycja została starannie przygotowana przez zespół ekspertów, w tym tyflodydaktyków, tyflopedagogów, akademików oraz osób pracujących na co dzień z niewidomymi. Dzięki ich zaangażowaniu, każdy element wystawy został zoptymalizowany, aby stworzyć wyjątkowe doświadczenie dla każdego odwiedzającego.
Audiodeskrypcja dostępna jest nie tylko online, ale również na terenie samej wystawy, umożliwiając łatwy dostęp do informacji dla wszystkich zwiedzających. Organizatorzy zachęcają do skorzystania z tej unikalnej okazji i odwiedzenia Galerii Bielskiej BWA przed zamknięciem wystawy 25 lutego. Dodatkowo, istnieje możliwość umówienia się na oprowadzanie, co pozwoli na jeszcze bardziej osobiste doświadczenie sztuki haptycznej.


 

Źródło: materiały nadesłane