Rusza ósma edycja akcji „Dzwonię i jadę” w Rudzie Śląskiej. Bezpłatne przejazdy dla seniorów i niepełnosprawnych

Już po raz ósmy w Rudzie Śląskiej rozpoczyna się akcja „Dzwonię i jadę”, inicjatywa skierowana do seniorów i osób z niepełnosprawnościami, którzy mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów do przychodni, gabinetów lekarskich, urzędów, domów kultury czy sklepów. Projekt, realizowany przez Fundację „Aktywni My”, zyskał wsparcie finansowe miasta w wysokości 184 tys. zł, a całość budżetu na projekty aktywizacyjne dla osób starszych i niepełnosprawnych w bieżącym roku wyniosła prawie 260 tys. zł.
Akcja „Dzwonię i jadę”, ciesząca się od początku dużym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej, umożliwia seniorom i osobom z niepełnosprawnościami bezpłatne przemieszczanie się po mieście od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 12.30. Transport obejmuje nie tylko dojazd do placówek medycznych czy urzędów, lecz także inne miejsca, takie jak basen, kino, kościół, cmentarz czy działka.
Od 2016 roku, kiedy to rozpoczęto projekt, aż do końca 2023 roku, z bezpłatnych przejazdów skorzystało ponad 15 tysięcy osób. W ubiegłym roku liczba ta wyniosła około 1150. Akcja „Dzwonię i jadę” stanowi wyjątkowe wsparcie dla seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których przemieszczanie się może być trudne, zwłaszcza w sytuacjach związanych z wizytami medycznymi czy zakupami.
Katarzyna Kinder, prezes Fundacji Aktywni My, podkreśla, że możliwość zamówienia transportu istnieje nie tylko do miejsc codziennego użytku, ale również na specjalne życzenie, jak na przykład na basen czy do kina. Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie pod numerem 661-217-743 lub drogą mailową na adres: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl, nie później niż 2 dni przed planowanym terminem.
Aby maksymalnie wykorzystać dostępne środki, wprowadzono ograniczenie ilości przejazdów dla osób indywidualnych do maksymalnie 4 na miesiąc. Wyjątkiem są sytuacje związane z zabiegami i rehabilitacją trwającą od 10 do 21 dni, gdzie transport jest zapewniany przez cały okres leczenia.


 

Źródło: UM Ruda Śląska