Wrocław: 10 000 kopert życia dla Wrocławskich seniorów i niepełnosprawnych – MOPS rusza z drugą edycją akcji

Po ogromnym zainteresowaniu wrocławskich seniorów oraz pozytywnym odzewie ze strony lekarzy i ratowników medycznych po pierwszej edycji – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po raz kolejny rusza z akcją rozpowszechniania KOPERT ŻYCIA. Projekt skierowany jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych.
We Wrocławiu mieszka ponad 177 tysięcy seniorów powyżej 65. roku życia – to 27 % wszystkich mieszkańców naszego miasta. W trosce o ich bezpieczeństwo, a także po to, by ułatwić załogom pogotowia przeprowadzenie szybkiej i skutecznej akcji udzielenia pomocy tylko do końca roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozda 10 tysięcy „Kopert życia”.
„Podczas pierwszej edycji wydrukowaliśmy 50 000 kopert życia – dostawaliśmy bardzo dużo sygnałów, że ta bardzo prosta rzecz naprawdę ratuje życie – dlatego postanowiliśmy zorganizować drugą edycję. Chcemy z kopertami życia dotrzeć do jak największej liczby wrocławian” – mówi Andrzej Mańkowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
„Koperta życia” ma ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy pacjentowi. Jej „działanie” jest bardzo proste: polega na wypełnieniu krótkiej karty informacyjnej o zdrowiu domownika, chorobach, zażywanych lekach i wszelkich schorzeniach. Wypełnioną ankietę umieszcza się w specjalnym woreczku, a następnie wkłada do lodówki (lub zawiesza na lodówce za pomocą magnesu). Na lodówce widnieje naklejka lub magnes, dzięki, której ratownicy wiedzą, że dana osoba wypełniła formularz, w którym znajdują się bieżące informacje o stanie zdrowia pacjenta.
„Seniorzy, którzy znajdują się w stanie zagrożenia zdrowia bądź życia często nie potrafią logicznie komunikować się ze służbami ratunkowymi. Ratownicy medyczni znając przeszłość chorobową pacjenta oraz leki które przyjmuje mogą szybko i efektywnie wdrożyć medyczne czynności ratunkowe. Koperty życia zawierające powyższe informacje znacząco podnoszą szanse na udzielenie skutecznej pomocy” – podkreśla dr Paweł Gawłowski, ratownik medyczny, wykładowca na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Tylko w 2021 roku na terenie Wrocławia pogotowie wyjeżdżało blisko 70 000 razy – każdego miesiąca to kilka tysięcy takich interwencji. Z danych ogólnopolskich wynika, że 55% wyjazdów Pogotowia Ratunkowego – to interwencje do osób powyżej 65 roku życia. „Koperta życia” stanowi nie tylko nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie, ale przy okazji zwiększa również poczucie bezpieczeństwa osób starszych oraz niepełnosprawnych.
„Wiem jak ważne są Koperty Życia. Gdy przyjechało pogotowie do mojego taty on nie był w stanie zbyt wiele powiedzieć.. wskazał jednak ratownikom, że dokumenty są w lodówce.. dzięki temu znali jego historię choroby i leki jakie przyjmuje. Następnego dnia, gdy odbierałem tatę ze szpitala – lekarz bardzo chwalił to, że mieliśmy kopertę życia i że bardzo się przydała podczas udzielania pomocy” –opowiadał Maciej Zięba – Prezes Zarządu Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk
Na terenie miasta Wrocławia  „Koperty życia” rozdawane będą z pomocą Wrocławskich Rad Osiedli, Domów Seniora. Ponadto przy okazji organizowanych przez miasto eventów dla seniorów oraz podczas zajęć sportowych prowadzonych w ramach projektu „Trener Seniora”.
„Karta informacyjna” jest ważna przez rok lub do momentu zmiany sytuacji zdrowotnej. W drugim opisanym przypadku uczestnik zobowiązany jest wymienić „Kartę informacyjną” na nową. W przypadku, gdy zajdą istotne zmiany – „Kartę informacyjną”  będzie można pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej MOPS we Wrocławiu pod adresem: www.mops.wroclaw.pl, w zakładce  do pobrania „Koperta Życia” i następnie ponownie ją wypełnić.
W skład „Wrocławskiej Koperty Życia” wchodzą:

  1. •        Karta informacyjna przeznaczona do uzupełnienia wraz z woreczkiem foliowym z zamknięciem strunowym
  2. •        Magnes na lodówkę z logo projektu (za pomocą, którego przymocowujemy w.w. Kartę informacyjną na lodówkę)
  3. •        Naklejka na lodówkę (alternatywa dla osób, które nie mają możliwości przyczepienia magnesu do lodówki. Naklejka  informuję  służby medyczne o istnieniu karty informacyjnej, która umieszczona jest wewnątrz lodówki).

Instrukcja dla „Wrocławskiej Koperty życia”

●  Przeczytaj dokładnie formularz i wypełnij go WIELKIMI LITERAMI.
W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.
● Wypełniona „Karta informacyjna’’ powinna zostać podpisana – własnoręcznym czytelnym podpisem (lub potwierdzona przez lekarza rodzinnego) – w celu potwierdzenia prawdziwości zawartych w niej danych i powinna być przechowywana w miejscu, które jest w każdym domu i zarazem jest  łatwo dostępne  – czyli w lodówce.
● Kopertę życia umieszczamy na lodówce za pomocą dołączonego do zestawu magnesu lub (jeżeli nie ma możliwości przyczepianie magnesu na lodówkę) wewnątrz lodówki na górnej półce, następnie na lodówkę przyklejamy naklejkę, celem informacji dla służb ratunkowych, że karta informacyjna znajduje się wewnątrz.
● ,,Karta informacyjna’’ powinna być aktualizowana na bieżąco – za każdym razem kiedy sytuacja zdrowotna ulega zmianie.


 

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu