Łódź: Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnościami

Od 2 stycznia br. Wydział ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi otwiera drzwi dla mieszkańców zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na rok 2024. Inicjatywa ta ma na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami poprzez finansowe wsparcie zakupu specjalistycznego sprzętu oraz eliminację różnych rodzajów barier.
Zainteresowani mieszkańcy Łodzi mogą składać wnioski o dofinansowanie na różnorodne cele. Wśród nich znajdują się zakupy przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, takich jak materace przeciwodleżynowe, balkoniki, białe laski dla niewidomych, kule łokciowe, wózki inwalidzkie, protezy oka, szkła korekcyjne czy aparaty słuchowe. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na turnusy rehabilitacyjne, likwidację barier architektonicznych, likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych, a także zakup sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak specjalne łóżka rehabilitacyjne.
Proces składania wniosków został uproszczony i dostosowany do różnych preferencji. Wnioski można składać trzema sposobami: poprzez internetową platformę Systemu Obsługi Wsparcia (https://sow.pfron.org.pl/), osobiście w sali obsługi MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a, oraz za pomocą poczty tradycyjnej. Osoby zainteresowane wizytą osobistą mają do dyspozycji kilka dni w tygodniu, a formularze wniosków można także pobrać ze strony internetowej łódzkiego MOPS (https://mops.uml.lodz.pl/bip/dofinansowania-ze-srodkow-pfron/).
Łódzki magistrat zachęca szczególnie do korzystania z platformy Systemu Obsługi Wsparcia. To wygodne, praktyczne i bezpieczne rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami. Aplikacja odbywa się online, co eliminuje konieczność wychodzenia z domu, stawiania się osobiście w urzędzie, a także umożliwia składanie wniosków o dowolnej porze. Wystarczy jedynie posiadać profil zaufany albo podpis kwalifikowany.
W razie dodatkowych pytań oraz uzyskania szczegółowych informacji na temat dofinansowań ze środków PFRON, należy się kontaktować z Wydziałem ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPS w Łodzi. Numer telefonu zależny od tematu jest dostępny w dni robocze, co sprawia, że wszelkie wątpliwości mogą być szybko i skutecznie rozwiązane.
Rozpoczęcie przyjmowania wniosków o dofinansowanie stanowi ważny krok w kierunku wspierania osób z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki inicjatywom takim jak ta, społeczność może liczyć na wsparcie i ułatwienia, które poprawią jakość życia osób zmagających się z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
⦁ (42) 685 43 52 – w sprawie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
⦁ (42) 685 43 53 – w sprawie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych oraz w sprawie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla osób indywidualnych,
⦁ (42) 685 43 54 – w sprawie turnusów rehabilitacyjnych,
⦁ (42) 685 43 55 – w sprawie likwidacji barier architektonicznych, w sprawie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych oraz w sprawie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla organizacji,
⦁ (42) 685 43 85 – w sprawie Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Telefony są dostępne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00 – 16:00 oraz we wtorki w godz. 9:00 – 17:00.


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi