Strefa Półcienia. Duchowość – warsztaty dla osób niewidomych

Termin i miejsce wydarzenia:
22.11.2023 (środa), godz. 17:00
Karuzela Sztuki, Centrum Kultury w Lublinie (Sala 105A)
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin
Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
e-mail: karuzela.sztuki@op.pl


 

„Strefa Półcienia. Duchowość” to innowacyjny projekt edukacyjno-artystyczny, który wyróżnia się swoją dostępnością i inkluzywnym podejściem. Projekt jest dedykowany osobom z dysfunkcją wzroku i opiera się na regularnej współpracy osób słabowidzących, niewidomych oraz widzących w zakresie poznawania sztuki poza wymiarem wizualnym.
Program został stworzony, wykorzystując teorię i praktykę związane z doświadczaniem sztuki w sposób pozawizualny, kładąc nacisk na udział pozostałych zmysłów. Finalnym efektem działań będzie bezpłatna publikacja specjalistyczna w trzech częściach, o charakterze edukacyjnym. Publikacja ta stanowi kompendium wiedzy na temat dostępności w obszarze sztuki współczesnej i jest integralną częścią projektu, zawierającą także komponent warsztatowy i wykładowy.
Warto zaznaczyć, że wydawnictwo specjalistyczne jest kontynuacją książki „Strefa Półcienia” powstałej w 2021 roku, która zdobyła kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Książka ta jest prekursorska w zakresie udostępniania sztuki współczesnej. Badanie sztuki w projekcie obejmuje szeroki zakres, przekładając ją na wartości słuchowe, haptyczne, ruchowe i przestrzenne.
Tegorocznym tematem przewodnim projektu jest duchowość i sacrum. Cykl wykładów i warsztatów skupi się na wątkach metafizycznych, których duchowym patronem jest Jerzy Nowosielski. W roku 2023 obchodzimy stulecie urodzin tego wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców ikon.