„Wytańczyć Malewicza” – pokaz z audiodeskrypcją na żywo dla osób niewidomych i słabowidzących

Termin i miejsce wydarzenia:
13.11.2023 (poniedziałek), godz. 19:00
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (sala 211 II piętro)
pl. Sejmu Śląskiego 2
40-032 Katowice
Wstęp wolny
Potrzebujesz wsparcia w dojściu na miejsce wydarzenia – napisz:
e-mail: ps@miasto.ogrodow.eu


 

Pokaz laureatów open calla na koncepcję choreograficzną małego formatu w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice
Inspiracją dla tego spektaklu jest malarstwo Kazimierza Malewicza, a konkretnie jego najsłynniejsze dzieło, czyli „Czarny kwadrat na białym tle”. Ten radykalny gest artysty, który pozostawia widza z własną wyobraźnią i odczuciami, stanowi punkt wyjścia dla tego teatru tańca.
Autor „Kierunku Zwiedzania”, Marcin Wicha, opisuje to dzieło Malewicza jako zachętę do przeciwstawienia się oczywistościom, uwolnienia się od automatyzmu percepcji i ożywienia obrazów, rzeczy i kolorów. Spektakl czerpie z tego ducha awangardy początku XX wieku, która eksplorowała reinterpretację motywów sztuki ludowej.
Spektakl dąży do stworzenia połączenia między obrazami Kazimierza Malewicza a różnymi tradycyjnymi formami tańca, takimi jak kathakali, flamenco, oberek i chodzony taniec. Jednak nie jest celem opowiedzenie biografii artysty ani wyłożenie tezy o jego wkładzie w suprematyzm. Sztuka Malewicza staje się raczej strategią do badań na pograniczu plastyki i tańca.