Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI) zaleca wprowadzenie kodów QR na opakowaniach produktów spożywczych, aby zapewnić dostępność informacji również dla osób niewidomych. To ważny krok w kierunku zapewnienia dostępu do bezpiecznej żywności dla wszystkich, włącznie z osobami o szczególnych potrzebach, takimi jak osoby niewidome.
FSSAI podkreśla, że zapewnienie inkluzywnego dostępu do informacji to fundamentalne prawo obywateli. Dlatego też organ ten apeluje o to, aby produkty spożywcze były oznakowane w taki sposób, który umożliwia dostępność dla wszystkich konsumentów, niezależnie od ich ewentualnych ograniczeń wzroku.
Zgodnie z wytycznymi FSSAI, na etykietach produktów spożywczych powinny znaleźć się informacje takie jak nazwa produktu, termin przydatności do spożycia, dane żywieniowe, loga oznaczające produkt wegetariański/nie wegetariański, listy składników, ostrzeżenia dotyczące alergenów oraz inne wymagania dotyczące etykietowania produktów. Te informacje mają na celu umożliwienie konsumentom dokonywania świadomych wyborów podczas zakupu produktów spożywczych.
W kontekście praw osób niepełnosprawnych, FSSAI zwraca uwagę na ważność dostępności i promocji zdrowia dla tych osób. Dlatego też zachęca producentów branży spożywczej do wprowadzenia rozwiązań ułatwiających dostęp do informacji o wartości odżywczej dla osób niewidomych.
Jednym z efektywnych środków w tym zakresie jest wprowadzenie kodów QR na etykietach produktów spożywczych. Kody QR powinny zawierać kompleksowe informacje o produkcie, włącznie ze składnikami, informacjami żywieniowymi, alergenami, datą produkcji, datą przydatności do spożycia, ostrzeżeniami dotyczącymi alergenów oraz danymi kontaktowymi dla konsumentów.
Źródło: The Hindu