Wybory do Sejmu, Senatu i Referendum ogólnokrajowe już dziś! Jak poprawnie zagłosować?

Dziś chcielibyśmy przypomnieć Wam, drodzy Czytelnicy, o najważniejszych kwestiach związanych z dzisiejszymi wyborami do Sejmu, Senatu oraz referendum. To wydarzenie o kluczowym znaczeniu dla naszej demokracji, dlatego warto znać podstawowe zasady i procedury.

Trzy karty, trzy głosy

W niedzielę, otrzymamy trzy jednostronicowe karty do głosowania – jedną na wybory do Sejmu, drugą do Senatu, a trzecią na referendum. Każda z tych kart ma swoje odrębne znaczenie i sposób głosowania.
Jeśli chodzi o wybory do Sejmu i Senatu, wystarczy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego wybranego kandydata na każdej z kart. Pamiętajcie, że ważny głos to taki, gdzie znak X postawiony jest tylko raz. Głosy oddane na więcej niż jednego kandydata lub w ogóle bez znaku X będą uznane za nieważne.
W przypadku referendum, na trzeciej karcie znajdziecie cztery pytania referendalne. Aby odpowiedzieć, wystarczy postawić znak X przy odpowiedzi „TAK” lub „NIE.” Tylko jedna odpowiedź jest dozwolona na każde pytanie referendalne.

Czas i miejsce głosowania

Wybory odbywać się będą w niedzielę w 34 tysiącach lokali wyborczych. Wszystkie karty wrzucamy do jednej urny. Głosować będzie można od godziny 7 rano do godziny 21 wieczorem.
Jeśli nie wiecie, gdzie jest Wasze lokalne miejsce głosowania, możecie to sprawdzić w urzędzie gminy lub na stronie gov.pl w zakładce „twoje dane.”
Dokument tożsamości
Przy głosowaniu pamiętajcie o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, który pozwoli na znalezienie Was w spisie i dopuszczenie do głosowania. Jeśli używacie zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze Was do spisu wyborców.

Wybór udziału w głosowaniu

Nie musicie brać wszystkich trzech kart do głosowania. Możecie zdecydować się na udział tylko w wyborach do Sejmu i Senatu, tylko w referendum, lub tylko w wyborach do Sejmu. Jeśli nie chcecie lub nie możecie oddać głosu w jednym z tych elementów, poinformujcie o tym komisję wyborczą. Odmowa przyjęcia karty musi zostać odnotowana w spisie wyborców.

Kary za naruszenia

Pamiętajcie, że przepisy karne Kodeksu wyborczego zabraniają wynoszenia kart do głosowania poza lokal wyborczy oraz oddawania ich innym osobom. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Kartę trzeba wrzucić do urny w całości – jej część oderwana lub wrzucona osobno będzie uznana za nieważną.

Pytania referendalne

Na koniec, warto zaznaczyć, że w referendum ogólnokrajowym znajdziecie cztery istotne pytania. Oto one:
Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
To Wasz czas, aby wyrazić swoje zdanie na te ważne kwestie. Nie zapominajcie o udziale w wyborach – to Wasz głos kształtuje przyszłość Polski!


 

Źródło: PKW / Gov.pl