Samsung partnerem technologicznym XIII Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2023

Jeszcze przez kilka dni w Płocku trwa XIII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia mogą wziąć udział w seansach filmowych, w trakcie których osoby z niepełnosprawnością wzroku mają okazję skorzystania z audiodeskrypcji, a osoby słabowidzące ze specjalnie zoptymalizowanych parametrów obrazu. A wszystko to, dzięki specjalnym funkcjom dla osób niedowidzących i trybowi Relumino, który jest dostępny na telewizorach Samsung z 2023 roku.
Celem XIII edycji Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest włączanie i równość dostępu do kultury, w którym kluczową rolę odgrywa wielozmysłowość i budzenie się potrzeb oraz motywacji w odbiorcy do spróbowania czegoś nowego. Festiwal jest spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem, widza z drugim widzem, odbiorcy obrazu z jego twórcą. To wzajemna wymiana doświadczeń i wykorzystanie potencjału różnorodności, a także uważność na drugiego człowieka.
Podczas festiwalu widzowie mają szansę wziąć udział w wielu seansach filmowych. Osoby niewidome będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji, a osoby niedowidzące ze specjalnie dopasowanych parametrów obrazu, które pozwolą cieszyć się filmami z kolorami  i kontrastem dostosowanym do ich możliwości postrzegania. Takie wrażenia zapewni funkcja Relumino, dostępna na telewizorach Samsung. Do optymalizacji obrazów wykorzystuje ona opracowaną przez firmę Samsung sztuczną inteligencję, dzięki której możliwe jest dynamiczne obrysowywanie krawędzi elementów na ekranie i przywracanie równowagi kolorów, co wpływa na lepsze widzenie zarówno ludzi, obiektów, jak i napisów. Po wzmocnieniu określonych aspektów obrazu oraz podbiciu kontrastu widzom jest łatwiej rozpoznać przedstawiane obiekty oraz śledzić akcję na ekranie.
Funkcja Relumino to jednak nie jedyne tego typu ułatwienie. Samsung pozwala także na wybranie ustawień kolorów w zależności od stopnia i rodzaju zaburzenia widzenia barw. Tryb SeeColors zapewnia dziewięć skonfigurowanych fabrycznie ustawień wyświetlania obrazu, dzięki czemu użytkownik może wybrać optymalną dla niego opcję. Funkcja dostosowuje poziomy nasycenia obrazu za pomocą trzech kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Jest dostępna w telewizorach z 2023 roku: Neo QLED, QLED, OLED oraz Smart Monitor i w gamingowym monitorze Odyssey OLED G9.
Festiwalowe seanse będzie można oglądać na dwóch modelach telewizorów Samsung Q80C w rozmiarach 98” i 55”. Pierwszy z nich, za sprawą gigantycznej przekątnej, stanowi doskonały wybór dla widzów, którzy kochają prawdziwe kinowe emocje. Realistyczny obraz w rozdzielczości 4K oraz niesamowite brzmienie, które zapewni technologia Dolby Atmos® dostarczą kompletnych wrażeń audiowizualnych. Dopełnienie stanowi technologia Quantum Dot, która pozwoli dostarczyć 100% Natężenia Kolorów w każdym oglądanym przez nas filmie czy serialu.
– W Polsce jest ponad milion osób niewidomych i niedowidzących w różnym stopniu. Dzięki nowym technologiom mogą mieć one szerszy dostęp do kultury, informacji i rozrywki. Dlatego ogromnie cieszymy się, że powstaje coraz więcej rozwiązań, które sprawiają że także osoby niedowidzące mogą w bardziej przyjaznym dla siebie stopniu mieć dostęp  do programów telewizyjnych i filmów – powiedziała Renata Nych, przewodnicząca Stowarzyszenia „De Facto”.

Partnerstwo z Instytutem na rzecz lepszej dostępności

Aby jeszcze bardziej zwiększyć dostępność nowoczesnej technologii, firma Samsung rozpoczęła współpracę z Królewskim Instytutem Niewidomych (Royal National Institute of Blind People, RNIB) w Wielkiej Brytanii. Instytut jest silnie zaangażowany w testowanie funkcji ułatwień dostępu dla użytkowników, korzystając ze spostrzeżeń społeczności oraz informacji na temat tego, co wymaga jeszcze udoskonalenia.
Dzięki temu partnerstwu telewizory Samsung Smart otrzymały od Instytutu certyfikat „Tried and tested” („Wypróbowanych i przetestowanych”), który jest przyznawany produktom w oparciu o ich przydatność dla osób niewidomych lub niedowidzących. Certyfikat ten nie tylko pomaga konsumentom w podejmowaniu decyzji zakupowych, ale też nakłada na producentów odpowiedzialność za projektowanie produktów z myślą o wszystkich użytkownikach.


 

Źródło: Biuro Prasowe Samsung