#STADIONYBEZBARIER – startuje kolejna odsłona akcji

W pierwszy weekend września 2023 roku rozpocznie się kolejna edycja akcji „Stadiony bez barier”. To projekt, którego celem jest zaprezentowanie polskich stadionów jako miejsc otwartych i bezpiecznych dla wszystkich kibiców, niezależnie od ewentualnych ograniczeń zdrowotnych czy specjalnych potrzeb.
Inicjatywa ta jest wynikiem współpracy Polskiego Związku Piłki Nożnej, Ekstraklasy, Federacji Kibiców Niepełnosprawnych, organizacji zrzeszających kibiców oraz klubów uczestniczących w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna 1. Ligi.

Promocja dostępności na stadionach

Głównym celem kampanii jest promowanie polskich stadionów jako miejsc przyjaznych i dostępnych dla wszystkich fanów sportu, niezależnie od ich stanu zdrowia czy specjalnych potrzeb. Inauguracja „Stadionów bez barier” odbędzie się podczas meczów siódmej i ósmej kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz Fortuna 1. Ligi w dniach 1-18 września 2023 roku.
Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, podkreśla znaczenie akcji: „Stadion bez barier to wyjątkowa inicjatywa mająca na celu pokazanie, że stadiony piłkarskie stoją otworem dla wszystkich kibiców, również tych, którzy muszą zmagać się z niepełnosprawnościami. Każdy z nas, bez wyjątku, powinien mieć możliwość bezpośredniego i bezpiecznego przeżywania sportowych emocji na stadionie.”

Infrastruktura i wsparcie

Różnorodność fanów piłki nożnej odzwierciedla się w rozwiązaniach infrastrukturalnych na polskich stadionach. Dedykowane parkingi i wejścia, dostosowane drogi dostępu, miejsca siedzące, toalety czy miejsca odpoczynku to standard na wielu obiektach. Dodatkowo, stadiony oferują usługi specjalne, takie jak przewodnicy dla widzów, transport wózkami elektrycznymi, wypożyczalnie wózków inwalidzkich czy komentarze audio na żywo. Setki wolontariuszy i pracowników stadionowych są gotowi do zapewnienia wsparcia kibicom potrzebującym pomocy, a na stadionach znajdują się także miejsca dla osób z różnymi potrzebami.
Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, podkreśla, że „sportowe emocje nie mają barier” i zachęca do uczestnictwa w piłkarskich spotkaniach ze stadionowych trybun. Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA, podkreśla zaangażowanie klubów w tworzenie dostępnych stadionów oraz szeroki dostęp kibiców do meczów.

Akcja #StadionyBezBarier

W ramach akcji planowane są liczne inicjatywy promujące hasło #StadionyBezBarier. Bannery z tym hasłem będą prezentowane podczas meczów siódmej i ósmej kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz Fortuna 1. Ligi. Kampania obejmuje także spot promocyjny oraz materiały reklamowe na telebimach i w mediach społecznościowych. Dla osób niedowidzących i niewidomych dostępna będzie audiodeskrypcja podczas rozgrywek.
W ramach akcji „Stadiony bez barier” w 2023 roku zostanie rozegranych 19 meczów na 19 stadionach. Weekend otworzy piątkowe spotkanie ŁKS-u Łódź z Wartą Poznań oraz Resovii Rzeszów z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza. Obie rywalizacje rozpoczną się o godzinie 18:00.


 

Źródło: PZPN