Z ostatniej chwili: 14 emerytura w tym roku wyniesie 2200 zł. netto

14. emerytura, wypłacana w 2023 r. wyniesie 2200 zł netto – ogłosił w niedzielę w Paradyżu (Łódzkie) prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Przypomniał też, że 14. emerytura jest już zagwarantowana ustawowo jako coroczne świadczenie stałe.
Jak dodał, 14. emeryturę w tej wysokości otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2900 zł. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada –złotówka za złotówkę, czyli 14. emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana.
– Zrobię wszystko, aby dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku poprawiać życie seniorów w tych wielkich obszarach: materialnym, finansowym, służby zdrowia i w tym duchowym, kulturowym, kulturalnym, relacji z drugim człowiekiem, które oby były jak najpiękniejsze i oby ich było jak najwięcej – podkreślił z kolei premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z seniorami w Waplewie Wielkim.
Pierwszy raz wypłacono 14. emeryturę w 2021 r. W 2022 r. ponownie do emerytów i rencistów trafiło to świadczenie. Decyzją rządu czternastka będzie wypłacana co roku. To kolejny ważny krok na drodze do poprawy losu seniorów.
– Jest to możliwe, bo naprawiliśmy finanse publiczne, zabraliśmy mafiom vatowskim, przestępcom podatkowym ogromne pieniądze i przekazujemy je seniorom. Czyli zabezpieczenie tego życia od strony materialnej to jest nasze, moje wielkie zobowiązanie, które będziemy kontynuowali – wskazał szef rządu.
Kwota 13. i 14. emerytury została zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowe środki seniorzy mogą przeznaczyć na realizację swoich marzeń.


 

Źródło: KPRM