Francja: Tragiczny pożar w ośrodku wypoczynkowym, w którym przebywały osoby niepełnosprawne

Wczesnym rankiem, w miejscowości Wintzenheim we wschodniej Francji, doszło do tragicznego pożaru, który pochłonął życie jedenaściorga osób. Według doniesień francuskiego dziennika „Le Monde” oraz Agencji France Press (AFP), ofiary to osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną, które spędzały wakacje w ośrodku wypoczynkowym na wschodnim obszarze Alzacji.
Zastępca prokuratora regionu, Nathalie Kielwasser, poinformowała media, że jedenastu ludzi straciło życie w pożarze, który wybuchł w miejscu zakwaterowania wykorzystywanym przez grupę dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Premier Francji, Elisabeth Borne, wyraziła swój smutek i zaniepokojenie w obliczu tej tragicznej katastrofy na miejscu zdarzenia, gdzie ciała ofiar były wydobywane ze zniszczonego budynku.
Straż pożarna została wezwana do akcji około 6:30 rano, gdy płomienie ogarnęły budynek w Wintzenheim. Pomimo intensywności ognia, pożar został szybko opanowany. Zdaniem prefektury regionu Haut-Rhin, 17 osób zostało bezpiecznie ewakuowanych, jedna osoba trafiła do szpitala, a inna była leczona z powodu wstrząsu.
Ofiary, które przebywały w ośrodku, były częścią grupy dorosłych osób, które przyjechały na wakacje z pobliskiego miasta Nancy. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, wyraził swoje współczucie wobec ofiar i ich rodzin poprzez wpis na Twitterze.
Według straży pożarnej, obiekt wypoczynkowy był wynajmowany przez stowarzyszenie pomagające osobom z trudnościami w uczeniu się. Budynek został poważnie uszkodzony przez pożar, a śledztwo w sprawie przyczyn tragedii zostanie otwarte przez regionalnych prokuratorów.


 

Źródło: Artykuł oparty na informacjach z dziennika „Le Monde” oraz Agencji France Press (AFP), dostępnych na dzień 9 sierpnia 2023