Delhi: Niecodzienna sytuacja. Sąd najwyższy nakazał producentowi filmowemu dodanie ścieżki z audiodeskrypcją do filmu, nad którym pracuje

Do nietypowej sytuacji doszło w Indiach. Do sądu najwyższego w Delhi wpłynął wniosek złożony przez grupę osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Zażądali oni, by koncern Yash Raj Films, zajmujący się produkcją i dystrybucją filmów, do filmu Pathaan nad którym obecnie pracuje, dodał ścieżkę z audiodeskrypcją i napisami w języku Hindi.
Co ciekawe, sąd przychylił się do prośby wnioskodawców i w poniedziałek zapadł korzystny dla nich wyrok.
Sędzia Prathiba M Singh polecił producentowi filmu przygotowanie audiodeskrypcjii napisów dla niesłyszących w ciągu dwóch tygodni i przedłożenie ich do Centralnej Rady Certyfikacjifilmów. Ostatecznie sam certyfikat ma zostać wydany do 20 lutego.
Film ma wejść do kin 25 stycznia. Później zostanie wydany na platformie OTT Amazon w miesiącu kwietniu.
Ława stwierdziła:
„W kontekście filmów należałoby podjąć szczególne środki dla osób niedosłyszących i niedowidzących, ponieważ nie można odmówić takim osobom doświadczenia oglądania filmu w kinie”.
Ława wezwała Indian Broadcasting and Digital Foundation, Stowarzyszenie Producentów Filmowych oraz Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych jako respondentów i poleciła im złożyć swoje stanowisko do 28 lutego.


 

Źródło: theprint.in