BegIA, aplikacja mobilna, która wykryje choroby narządu wzroku

Świat Opieki Zdrowotnej Świadczy Usługi na Nowym Poziomie Dzięki Aplikacji Mobilnej „BegIA”
BegIA, mobilna aplikacja opracowana przez dwóch utalentowanych studentów magisterskich z bioinformatyki i biostatystyki na Universitat Oberta de Catalunya (UOC), podbija świat opieki zdrowotnej dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji do rewolucjonizacji wczesnego wykrywania wyniszczających chorób oka, takich jak jaskra, retinopatia cukrzycowa i zaćma. Wystarczy jedno proste selfie, a innowacyjna aplikacja potrafi szybko zdiagnozować te schorzenia i przekierować użytkowników do terminowej interwencji medycznej i specjalistycznej opieki.
BegIA zdobyła uznanie za swoją zdolność do diagnozowania zdrowia oczu na skalę globalną i ostatnio została uhonorowana prestiżową nagrodą Ramón Molinas Foundation Prize for Social Impact na wydarzeniu SpinUOC w 2023 roku.
Aplikacja BegIA wykorzystuje zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji z siecią neuronową, który został przeszkolony w technikach głębokiego uczenia. Analizując zrobione za pomocą telefonu komórkowego selfie, aplikacja może precyzyjnie zidentyfikować, czy osoba jest dotknięta chorobą oczu, jednocześnie rozróżniając różne schorzenia. Jednak to, co czyni BegIA naprawdę wyjątkowym, to jego zdolność do zrewolucjonizowania dostępu do opieki okulistycznej w odległych i niedostatecznie obsługiwanych regionach. W krajach rozwijających się i na obszarach wiejskich, gdzie specjaliści od okulistyki i obiekty diagnostyczne są rzadkie, wczesna detekcja za pomocą tej aplikacji może okazać się bezcenna w zapobieganiu utracie wzroku i ślepoty.
Inspiracją dla BegIA był osobisty dramat jednego z twórców, Igora Garcíi Atutxa i Francisca Villanueva. Widząc, jak bliski krewny zmaga się z retinopatią cukrzycową związaną z cukrzycą typu 2, zrozumieli oni, jak pilną potrzebą jest wczesna diagnoza, aby złagodzić wpływ chorób oka na ludzkie życie. Dla poprawy dokładności i niezawodności algorytmu, twórcy wykorzystali obrazy dostarczone przez Meksykański Instytut Technologiczny i Wyższe Studia (Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey). Algorytm był ciągle szkolony i ulepszany, a planowane jest dalsze współdziałanie z szpitalami i stowarzyszeniami diabetologicznymi w celu pozyskania bardziej zróżnicowanych zdjęć.
Jednak aplikacja BegIA oferuje znacznie więcej niż tylko diagnozę. Dzięki niej użytkownicy mogą również zdalnie monitorować postępy w leczeniu. Wystarczy robić regularne zdjęcia oczu za pomocą aplikacji, aby śledzić efektywność swojego planu leczenia i monitorować rozwój stanu zdrowia, unikając konieczności częstych podróży i znacznych wydatków na opiekę medyczną.
Twórcy BegIA są pełni optymizmu co do jego potencjalnego wpływu na globalne zdrowie oczu i przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch lat aplikacja będzie dostępna na rynku. To skuteczne i dostępne rozwiązanie jest zgodne z założeniami projektu VISION 2020 Światowej Organizacji Zdrowia, którego celem jest zapobieganie rozwoju ślepoty.
BegIA obiecuje zmienić życie milionów osób dotkniętych schorzeniami oczu, zapewniając dostęp do opieki okulistycznej w obszarach niedostatecznie obsługiwanych. Wraz z przyjęciem tej przełomowej technologii, walka z zapobieganiem ślepocie podejmuje wielki krok naprzód, świecąc nowym promykiem nadziei na lepszą przyszłość. BegIA to prawdziwa rewolucja w opiece okulistycznej dzięki sztucznej inteligencji.


 

Źródło: Universitat Oberta de Catalunya (UOC)