Skonstruował pierwszą na świecie brajlowską maszynę do pisania i wypukły globus dla niewidomych. 152 lata temu urodził się Oskar Picht

Był tyflopedagogiem i dyrektorem Ośrodka dla Niewidomych w Bydgoszczy. 27 maja minęła 152 rocznica urodzin Oskara Pichta. Urodził się dokładnie 27 maja 1871 roku w Pasewalku.
Oskar Picht ukończył szkołę miejską w Pasewalku, a następnie Wyższą Szkołę dla Chłopców (Höhere Knabenschule). Od 1886 do 1891 uczęszczał do seminarium nauczycielskiego w Pölitz (obecnie Police).
Od 1891 roku był przez trzy lata nauczycielem w Marienthal, potem w Baniach w powiecie Greifenhagen. Następnie postanowił zostać nauczycielem osób niewidomych. Niezbędną wiedzę nabył w latach 1897-1899 w państwowym ośrodku dla osób niewidomych w Berlin-Steglitz. Po ukończeniu własnej nauki pracował tam jeszcze przez kilka lat.
W 1899 roku stworzył pierwszą piszącą alfabetem Braille’a maszynę do pisania dla osób niewidomych. W 1901 roku opatentował swoją maszynę. Do 1932 Oskar Picht opatentował w sumie 10 wzorów maszyn dla niewidomych. W 1910 roku opracował maszynę do zapisywania nie jak do tej pory na kartce lecz na pasku papieru (Stenomaschine). Zlecił także zbudowanie specjalnego wypukłego globusa dla niewidomych.
Po roku 1910 (dokładne dane nie są znane) Picht został dyrektorem Ośrodka dla Niewidomych w Bydgoszczy.
Z jego inicjatywy został nakręcony również pierwszy film o osobach niewidomych Unsere Blinden und ihre Welt. Po przejściu na emeryturę przeniósł się w 1934 do schroniska dla niewidomych w Poczdamie-Rehbrücke.
Zmarł w wieku 74 lat. Został pochowany na cmentarzu w Nuthetal, gdzie do dziś stoi jego nagrobek.
W 2017 roku Oskar Picht, jako słynny bydgoszczanin i tyflopedagog, został patronem tramwaju niskopodłogowego „Swing” o numerze 500, wyprodukowanego na rynek polski przez bydgoską firmę PESA.