30 lat w służbie niepełnosprawnym

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w poniedziałkowej (22 maja) gali jubileuszowej Centrum Rehabilitacji im. ks. bpa Jana Chrapka, która odbyła się w grudziądzkim Centrum Kultury Teatr. Stowarzyszenie, które od 30 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami m.in. poprzez tworzenie im przestrzeni dla ekspresji artystycznej i realizacji pasji sportowych, otrzymało najwyższe wojewódzkie odznaczenie, Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
– Działalność Centrum Rehabilitacji im. ks. bpa Jana Chrapka potwierdza, że drzemie w nas dobro i że są ludzie, którzy potrafią je z nas wydobyć. Bardzo sobie cenię takie momenty jak ten dzisiejszy, cieszę się kiedy urząd, który reprezentuję, może wspierać tak wspaniałych ludzi jak wy. Wsparcia samorządu województwa nigdy dla państwa nie zabraknie – bo tworzycie  coś cudownego, coś, co musi trwać – mówił do zgromadzonych marszałek Piotr Całbecki.
Członkowie stowarzyszenia realizują się m.in. w malarstwie, śpiewie i recytacji, a także w sporcie, zdobywając sobie miejsca na rynku twórczym i ogólnopolskie wyróżnienia, walcząc o medale i miano najlepszych w swoich konkurencjach. Anna Lubomska i Hanna Kowalska prezentowały swoje obrazy na kilkudziesięciu wystawach w całym kraju, ich prace są ozdobą prywatnych kolekcji w kraju i za granicą. Wokalistka Izabela Zajechowska jest laureatką kilku znaczących festiwali piosenki. Janusz Kamiński, niewidomy recytator, zdobył sobie środowiskową markę m.in. autorskim monodramem. Natalia Owczarek i Klaudia Maliszewska, paraolimpijki, mają na swoich kontach medale prestiżowych imprez międzynarodowych. Trenerem obu sportsmenek jest Mirosław Maliszewski, wcześniej m.in. złoty medalista paraolimpiady w Seulu, mistrz i rekordzista świata w podnoszeniu ciężarów, wielokrotny reprezentant Polski, także lekkoatleta.
Założycielką i długoletnim prezesem stowarzyszenia była Krystyna Grabowska, obecnie prezes honorowa, której udało się w początkowym okresie działalności organizacji zaprosić do współpracy bpa Jana Chrapka, w latach 1994-1999 biskupa pomocniczego w Toruniu. To jego pomysłem było stworzenie Teatru Życia, będącego formułą rehabilitacji i włączenia społecznego przez sztukę.
Prezes Krystyna Grabowska i zasłużeni członkowie Centrum Rehabilitacji im. ks. bpa Jana Chrapka odebrali podczas gali listy gratulacyjne podpisane przez marszałka Piotra Całbeckiego. W uroczystym spotkaniu w Centrum Kultury Teatr uczestniczyli też m.in. prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, senator Ryszard Bober, radny województwa Michał Czepek, siostra patrona stowarzyszenia Barbara Chrapek, starosta grudziądzki Adam Olejnik i dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Krystyna Żejmo-Wysocka.


 

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego