Niewidoczne – doświadcz świata i siebie w inny sposób

Jak to jest mniej widzieć, a więcej czuć? Jak odbierają świat osoby niewidome lub niedowidzące? Czy łatwiej czuć siebie, kiedy się nie widzi? 6 maja o godz. 12.00 w Teatrze Miniatura premiera spektaklu-wydarzenia, podczas którego możecie odkrywać nowe sposoby na poznanie siebie.
Spektakl „Niewidoczne” tworzy choreografka i badaczka ciała, pasjonatka neurosensoryki Izabela Chlewińska oraz Tomasz Bergmann – artysta wizualny, twórca obiektów i form, autor przestrzeni sensorycznych – jako część projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Kultura bez barier”. Będzie to wyjątkowe doświadczenie teatralne, w którym zniknie podział na widownię i scenę, a widzowie zostaną zaproszeni do bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni, gdzie będą mogli odkrywać świat osób niewidomych. Świat, w którym wszystkie zmysły poza wzrokiem się wyostrzają. Będzie można sprawdzić, jak to jest, kiedy widać mniej, a czuć więcej.

– Spotkamy się z dwojgiem aktorów i specjalnie przygotowaną przestrzenią, która wycisza układ nerwowy. Scenografia Tomka Bergmanna została zaprojektowana holistycznie, żeby działać na widza uspokajająco, poprzez formę, światło i dźwięk. Pojawią się w niej obiekty sensoryczne, które oddziałują na szósty zmysł, zwany czuciem głębokim – opowiada Izabela Chlewińska.

Spektakl współtworzyły grupy eksperckie – niewidome i niedowidzące dzieci i dorośli.

– Zadaję sobie pytanie – kto tutaj nie widzi? Czy jesteśmy w tym patrzeniu uważni, co jest widoczne, a co nie jest widoczne. Czasami, aby coś zobaczyć, trzeba zajrzeć do środka, do wewnątrz ciała, usłyszeć swoje potrzeby, odczuć prawdziwe emocje. Czasami trzeba zamknąć oczy i dopiero wtedy zobaczyć – usłyszeć swój oddech, poczuć własną skórę. Spektakl „Niewidoczne” jest wspólną przestrzenią dla ludzi, którzy widzą i nie widzą. Nie ma znaczenia, czy ktoś widzi więcej czy mniej. Ważne natomiast jest to, co czujemy – dodaje choreografka.

W spektaklu najlepiej wziąć udział w wygodnych, niekrępujących ubraniach oraz bez obuwia. Dolna granica wiekowa została ustalona na 4 lata, ale to wydarzenie dla ludzi w każdym wieku. Można się wybrać z rodziną, samemu lub z przyjaciółmi.
Wydarzenie jest jedną z części projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr”, w ramach którego Teatr Miniatura dostosowuje się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku poprzez serię warsztatów dla pracowników, działań przystosowujących odpowiednio przestrzeń oraz działań artystycznych i edukacyjnych dla widzów.
Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl. Rezerwacja i sprzedaż: (58) 341-94-83, 601-628-377, bilety@teatrminiatura.pl
Kolejne pokazy na żywo: 9–11 maja, godz. 13.00, 12 maja oraz 24–25 i 27 maja, godz. 10.00.


 

Źródło: kom. pras. / UM Gdańsk