Architektura społecznie odpowiedzialna. Bezpłatne webinarium

Termin i miejsce wydarzenia:
25.04.2023 (wtorek), godz. 12:00
Wydarzenie on-line
Dołącz do wydarzenia!


 

Projektowanie odpowiednich warunków w przestrzeni publicznej dla zróżnicowanych grup użytkowników jest wyzwaniem dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Należy uwzględnić rozwiązania pozbawione barier architektonicznych, zmierzające do poprawy funkcjonowania m.in. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy opiekunów z małymi dziećmi. Jak więc zaprojektować przestrzeń, która będzie umożliwiała swobodne użytkowanie przez wszystkich, tym samym spełniając ich potrzeby i oczekiwania? Tego dowiemy się podczas webinarium z cyklu #GeberitDlaMłodych, które odbędzie się we wtorek, 25 kwietnia o godzinie 12:00.
Podczas webinarium z cyklu #GeberitDlaMłodych, zaproszeni eksperci wymienią się swoimi doświadczeniami i wiedzą dotyczącą architektury społecznie odpowiedzialnej. Zdradzą, jak zaprojektować budynki użyteczności publicznej (urzędy, szkoły, muzea czy teatry), aby były w pełni dostępne dla osób o zróżnicowanych potrzebach. Jednym z ważniejszych pomieszczeń w obiektach o charakterze publicznym, które przede wszystkim powinno być dostosowane, jest toaleta – miejsce niezbędne w naszym codziennym funkcjonowaniu. To właśnie tej przestrzeni dotyczy 25. edycja Konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”, organizowana przez firmę Geberit. Tegorocznym zadaniem uczestników jest zaprojektowanie mobilnej toalety, dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, osób starszych i dzieci, osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu. Przedstawiona podczas webinarium wiedza, stanie się wskazówką i inspiracją dla wszystkich, którzy w tym roku podejmą wyzwanie konkursowe.
Panelistami spotkania będą eksperci z branży:
Dorota Sibińska, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Od 2004 roku prowadzi wraz z Martą Nowosielską i Filipem Domaszczyńskim własną pracownię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych. Od 2009 roku pracownia rozwija markę atestowanych mebli dziecięcych Locomoco, laureata nagrody „Must Have 2011”. Projekty XYstudio otrzymały nominacje europejskiej nagrody im. Mies van der Rohe. Pracownia skupiona na potrzebach człowieka promuje architekturę odpowiedzialną społecznie.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, Partner i członek zarządu APA Wojciechowski Architekci. Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Członek Rady Programowej UNGC Poland. Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP. Współzałożycielka Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierani Budownictwa Zrównoważonego. Potrójna laureatka konkursu Top Woman in Real Estate 2018. Od 2019 roku Mentorka programu Top Woman, gdzie dzieli się wiedza i doświadczeniem z młodymi kobietami rozpoczynającymi swoją karierę zawodowa w branży nieruchomości. Autorka licznych publikacji na temat „zielonych budynków” i „zrównoważonego rozwoju miast”. Moderatorka i uczestniczka wielu paneli dyskusyjnych podczas konferencji i wykładów związanych z promowaniem idei zielonego budownictwa.
Justyna Zborowska, szefowa PR i komunikacji marek Geberit i Koło. W branży łazienkowej pracuje od 20 lat, w firmie Geberit od 2015 roku. Odpowiada m.in. za konkurs „Projekt Łazienki” skierowany do studentów i młodych architektów, projekt Ambasador Geberit, skupiający przyjaciół marki i aktywności z architektami, działania CSR oraz szeroko rozumiane działania w mediach tradycyjnych i społecznościowych.
Jakub Krzysztofik, architekt i urbanista. Od 2000 roku prowadzi własną praktykę projektową (3DARCHITEKCI.com). Główny projektant koncepcji urbanistycznej rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi o łącznej powierzchni 67,5 ha. Autor szeregu zrealizowanych i nagradzanych budynków. Między innymi biurowiec Stara Drukarnia, apartamentowiec Słoneczne Tarasy, Laboratoria Wydziału Ochrony Środowiska PŁ. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania z zakresu m in. użyteczności publicznej, urbanistyki operacyjnej, rewitalizacji oraz zarządzania procesem inwestycyjnym. Od 2019 roku prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Łódź.
W trakcie spotkania będzie też czas na dyskusję, a uczestnicy będą mieć możliwość zadawania pytań prelegentom.

Agenda spotkania:

12.00 – przywitanie gości i widzów
12.05 – Konkurs ,,Projekt Łazienki 2023” – Agnieszka Kalinowska-Sołtys, SARP i Justyna Zborowska, Geberit
12.15 – Projektowanie przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami – Jakub Krzysztofik, SARP Łódź
12.35 – Projektowanie łazienki dla najmłodszych (w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami) – Dorota Sibińska, xystudio
12.55 – Sekcja Q&A ze wszystkimi prelegentami
Wydarzenie w ramach Konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”
Organizator Konkursu: Geberit
Partner Konkursu: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
Patronat medialny Konkursu: Elle Decoration, Architektura i Biznes, Architektura Murator, WhiteMad, LABEL Magazine, Design Alive, designteka.pl, BRYŁA, Domosfera, Magazif, Czas na Wnętrze, Architecture Snob, Design Biznes, Nowa Warszawa, Wirtualna Polska, Design Doc, Weranda