„Chleb i sól” – seans z audiodeskrypcją

Termin i miejsce wydarzenia:
23.04.2023 (niedziela), godz. 16:00
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21
50-077 Wrocław
Dla osób z niepełnosprawnością oraz asystentów cena biletu to 8zł. Bilety będzie można odebrać w kasie kina.
Rezerwacja biletów i odbiorników przez Fundację Katarynka:
e-mail: rezerwacje@adapter.pl
tel. 725-211-301
tel. 507-507-129


 

Fundacja Katarynka zaprasza na film „Chleb i sól” z audiodeskrypcją i napisami oraz dyskusję. Jest to pełnometrażowy debiut Damiana Kocura inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. „Chleb i sól” to pozbawiona publicystycznych skrótów opowieść o ksenofobii i tożsamości. To film nie tyle o braku tolerancji, ile o przemocy jako takiej, ponieważ ona pojawia się w różnych scenach i kontekstach.
Przed pokazem porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi – o filmie, ale też o podjętym w nim problemie wrogości wobec „obcych”. Do rozmowy zaprosiliśmy aktorkę Nikolę Raczko oraz Bartłomieja Ciążyńskiego, wiceprezydenta Wrocławia, doradcę społecznego prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii. Będzie też z nami przedstawiciel wrocławskiego Stowarzyszenia Nomada.
O filmie:
Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo powstały bar z kebabem. Lokalna młodzież dobrze żyje z obcokrajowcami, są jednak drobne wyjątki. Z czasem konflikt między grupą pracowników a chłopakami z osiedla zaostrza się. U zastraszanych obcokrajowców zaczyna pojawiać się lęk i poczucie zagrożenia.
Film miał swoją premierę w sekcji Horyzonty 79. Edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji zdobywając Nagrodę Specjalną Jury. Film zdobył także nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym Złota Pomarańcza w Antalyi w 2022 r. i został nagrodzony Brązową Piramidą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze w 2022 r.