Czy sól fizjologiczna jest dobra na zespół suchego oka?

To  MIT! Zespół suchego oka wynika ze zmniejszonej produkcji łez lub nadmiernego ich odparowywania. Sól fizjologiczna tu nie pomoże, a nawet może zaszkodzić, choć oczywiście należy mieć ten płyn w apteczce i wykorzystywać go do innych celów.
Nadaje się ona do przemywania oczu i nosów zmęczonych alergią lub wypłukiwania z oka ciała obcego, np. rzęsy czy piasku.  Można stosować ją do inhalacji lub do oczyszczania skaleczeń i ran. Działa też wspomagająco przy leczeniu zapalenia spojówek. Nie nadaje się jednak do leczenia zespołu suchego oka.
– Trzeba pamiętać, że zespół suchego oka to poważna choroba związana z zaburzeniem równowagi powierzchni oka, wynikającej ze zmniejszonej produkcji łez lub nadmiernego ich odparowywania. Zapuszczona sól fizjologiczna tylko chwilowo zwilża i odświeża oko, ale jej regularne stosowanie może zaburzyć naturalny film łzowy. Poza tym kropla wodnego roztworu nie utrzymuje się długo na powierzchni oka – odparowuje i odpływa do dróg łzowych po kilku mrugnięciach. Jeśli miałaby być skuteczna, nawilżanie trzeba by było powtarzać bardzo często. To natomiast przyczyniłoby się do „zmywania” z powierzchni oka trójwarstwowego filmu łzowego” – wyjaśnia dr Małgorzata Zaraś, Kierownik Okulistyki w Centrum Medycznym CMP.
Jak wyjaśnia specjalistka, w leczeniu zespołu suchego oka powinno stosować się krople nawilżające, najlepiej pochodne hialuronianu, który jest naturalnym składnikiem łez. Należy też zwrócić uwagę, aby preparat nie zawierał konserwantów, które zwykle uczulają i mogą pogorszyć sytuację dodatkowo wysuszając gałkę oczną. Jeśli samo nawilżenie nie przyniesie ulgi, warto zastosować krople poprawiające jakość warstwy śluzowej lub tłuszczowej.
„Są to preparaty, które naśladują swoim składem film łzowy, a więc raczej emulsje jednocześnie nawilżające i natłuszczające gałkę oczną, zmniejszające odparowywanie wodnej warstwy łez” – wyjaśnia okulistka.
Zespół suchego oka może wywołać stan zapalny powierzchni oka i wtedy konieczne będzie włączenie do leczenia preparatów zawierających steryd. W połączeniu z kroplami nawilżającymi zazwyczaj skutecznie poprawia jakość nawilżenia powierzchni oka i przynosi szybką ulgę w dolegliwościach.


 

Źródło: zdrowie.pap.pl