Bezpłatne badania wzroku i słuchu, prelekcje o profilaktyce zdrowotnej i wiele więcej. Urząd Miejski w Bielsku-Białej zaprasza osoby z niepełnosprawnościami na Dzień otwarty

Prelekcje o profilaktyce zdrowotnej, zdrowym odżywianiu i bezpieczeństwie, bezpłatne badania oraz informacje o ulgach i uprawnieniach – to w skrócie program Dnia otwartego dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami zaplanowanego przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej na 25 kwietnia w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.


 

Ten artykuł czytasz dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.


 

Prelekcje zaczną się o godzinie 9.00 i potrwają do 14.00. Edukatorami będą fachowcy z zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych i firm. Pracownicy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przypomną zasady bezpieczeństwa, powiedzą, jak ustrzec się przed cyberoszustwami, a dietetyczka poradzi, jak skomponować zbilansowany, smaczny i zdrowy posiłek.
Będzie można również skorzystać z różnorodnych informacji o przysługujących uprawnieniach czy ulgach, ale także o instytucjach działających na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz o realizowanych projektach, programach i przedsięwzięciach.
Organizatorzy proponują też bezpłatne badanie słuchu oraz badanie wzroku pod kątem zaćmy; będzie stoisko z pomiarem ciśnienia, poziomu cukru oraz masy i składu ciała przy pomocy wielofunkcyjnego urządzenia diagnostycznego.
Do tegorocznego Dnia otwartego… dołączy także bielski sanepid, który przeprowadzi akcję informacyjną na temat znaczenia szczepień w profilaktyce zdrowia.
Pracownicy Ośrodka Wsparcia i Testów z Sosnowca zaprezentują korzyści wynikających ze stosowania technologii asystujących dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami w takich obszarach jak komunikowanie się, dostęp do informacji, nauka, praca, rozwijanie hobby, zwiększenie aktywności życiowej, samodzielności i zaradności osobistej oraz dbałości o zdrowie. Ośrodek pokaże pomocnicze gadżety, które w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można wypożyczyć i wypróbować.
Ponadto, będzie możliwość obejrzenia prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Podkowa i zakupienia ich. Na badania przesiewowe słuchu i wzroku należy się zapisać telefonicznie.
Badania wzroku: 691-132-646
Badania słuchu: 605-881-300


 

Źródło: UM w Bielsku-Białej