To niemal pewne: Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami zostanie wprowadzone od 1 stycznia 2024 r.

Po dziesięciu dniach protestu osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów doszło do owocnego spotkania protestujących z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Pełnomocnikiem Rządu Do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami.
Jak podają media, po spotkaniu Minister Marlena Maląg poinformowała, że od 1 stycznia 2024 roku planowane jest wprowadzenie nowego świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami.
Nowe świadczenie wspierające ma się składać z trzech poziomów, które będą wprowadzane w okresie od 2024 do 2026 roku.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na wyliczenia Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych Pawła Wdówika, pierwszy element to

„świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych”.

Poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej.
Więcej informacji podamy już wkrótce.


 

Źródło: PAP / Media