„Gawędy Świętokrzyskie” – zapraszamy na nowy cykl na naszym portalu!

Już od 17 lutego, zapraszamy Państwa na nasz nowy cykl pt. „Gawędy Świętokrzyskie”, którego autorem jest Pan Lech Łysak.
Pan Lech w ostatnich dniach dołączył do naszego fundacyjnego zespołu. Jest absolwentem kierunku politologia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a na co dzień gawędziarzem i pasjonatem kultury regionu świętokrzyskiego.
Gawędy świętokrzyskie to forma opowieści ludowych, które są szczególnie popularne w regionie Świętokrzyskim w Polsce. Gawędziarze, tacy jak Pan Lech Łysak, kontynuują tradycję opowiadania tych historyjek, które są często pełne humoru, mądrości i przesądów ludowych.

Kilka słów od autora

„Program „Kuźnia”, którego byłem uczestnikiem był skierowany do niewidomych i słabowidzących artystów. W trakcie zajęć zostałem poproszony o opowiedzenie kilku gawęd w gwarze świętokrzyskiej, które napisałem kiedyś do wspaniałej krainy „Szuflandia”. Złośliwość rzeczy martwych sprawiła, że wszystkie napisane gawędy utraciłem z twardego dysku na komputerze. Strata była olbrzymia, gdyż miałem ich napisanych ponad 50. Obecnie odtwarzam te opowiadania i w międzyczasie piszę nowe.

Dlaczego je piszę?

Moja odpowiedź brzmi: Chcę, aby piękno gwary świętokrzyskiej nie zaginęło.
Dla nie jednego czytelnika moich gawęd będą one bardzo naiwne i w swej prostocie nawet baśniowe, ale ja spisuję te gawędy tak jak je usłyszałem od starszych ludzi i tak jak je oni rozumieli. Mój język i forma pisarska są bardzo proste bez udziwnień, oraz słów obcego pochodzenia.
Moimi bohaterami są ludzie prości i bogobojni, a nawet ja sam ukryty pod imionami moich różnych bohaterów. Nie zawsze moi bohaterowie są wariatami czy też nierozwiniętymi filozofami – oni są po prostu zwykłymi ludźmi.
Życzę wszystkim słuchaczom i czytelnikom miłego odbioru i przyjemnej lektury!”

Nawiązując do ostatniego zdania Pana Lecha, dodamy, że z gawędami startujemy od 17 lutego i będą się one pojawiały zarówno w formie tekstowej jak i w formie plików audio do posłuchania. Zaznaczyć należy jeszcze, iż w formie audio pojawią się wybrane odcinki.
Serdecznie zapraszamy!