iOS 16: Co nowego w dostępności?

W dniu wczorajszym firma Apple udostępniła najnowszą wersję systemu na urządzenia mobilne iOS. Pojawiło się sporo nowości, ale tak naprawdę większość z nich nie zainteresuje osoby z dysfunkcją wzroku. W tym artykule skupimy się zatem na nowościach w dostępności i w zwięzłym skrócie je Wam zaprezentujemy. Oto i one:

Klonowanie Apple Watch

Klonowanie Apple Watch ułatwia zdalne sterowanie zegarkiem za pomocą sparowanego z nim iPhone’a. Dzięki temu osobom z niepełnosprawnościami fizycznymi lub motorycznymi Apple Watch obsługuje się jeszcze łatwiej. Korzystając z funkcji Klonowanie Apple Watch, użytkownik może posługiwać się zegarkiem za pomocą ułatwień dostępu, takich jak Sterowanie głosowe i Sterowanie przełącznikami. W efekcie zamiast stukać wyświetlacz Apple Watch można go obsługiwać głosem, czynnościami dźwiękowymi, ruchami głowy lub zewnętrznymi przełącznikami Made for iPhone. Funkcja Klonowanie Apple Watch opiera się na integracji sprzętu i oprogramowania oraz ulepszeniach wprowadzonych w AirPlay. Dzięki temu użytkownicy ułatwień dostępu mogą korzystać z unikalnych rozwiązań dostępnych na Apple Watch, takich jak na przykład aplikacja Tlen we krwi, Czujnik tętna czy Uważność.
Korzystając z funkcji Klonowanie Apple Watch, użytkownicy mogą posługiwać się zegarkiem za pomocą sparowanego iPhone’a i ułatwień dostępu, takich jak Sterowanie głosowe czy Sterowanie przełącznikami. W efekcie nie muszą stukać w wyświetlacz.
To nie wszystko. Korzystając z prostych gestów, użytkownicy mają jeszcze więcej możliwości sterowania Apple Watch. Szybkie czynności to nowość na Apple Watch, która pozwala użytkownikowi gestem dwukrotnego stuknięcia palcami odebrać telefon lub się rozłączyć, zrobić zdjęcie, włączyć lub zatrzymać materiał w nowej aplikacji Odtwarzane, a także uruchomić, zatrzymać lub wznowić trening. Taka obsługa jest możliwa dzięki innowacyjnej technologii wykorzystywanej przez funkcję AssistiveTouch na Apple Watch. Użytkownicy z nietypową budową kończyn górnych zamiast stukać ekran Apple Watch mogą używać gestów takich jak szczypnięcie lub ściśnięcie.

Tryb wykrywania w narzędziu Lupa

Nowy tryb pracy narzędzia Lupa – oferujący funkcje Wykrywanie drzwi, Wykrywanie osób i Opisywanie obrazków – informuje użytkownika szczegółowo o otoczeniu. Funkcja działa na iPhonie 12 Pro, iPhonie 13 Pro, iPhonie 14 Pro, iPadzie Pro 12,9 cala (4. i 5. generacji) i iPadzie Pro 11 cali (2. i 3. generacji).

Wykrywanie drzwi w narzędziu Lupa

Funkcja Wykrywanie drzwi pomaga użytkownikom zlokalizować rozmieszczenie drzwi w nowych miejscach, szacuje odległość do nich, a także pokrótce je opisuje. Informuje na przykład, czy są otwarte czy zamknięte, a jeśli są zamknięte, to wyjaśnia, czy otworzyć je pchnięciem, przekręceniem gałki czy naciśnięciem klamki. Ponadto funkcja Wykrywanie drzwi odczytuje znaki i symbole umieszczone na drzwiach, takie jak numer pokoju w biurze czy tabliczka z informacją o dostosowaniu wejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowa funkcja wykorzystuje możliwości skanera LiDAR, aparatu i wbudowanych algorytmów samouczenia.
Funkcja działa na iPhonie 12 Pro, iPhonie 13 Pro, iPhonie 14 Pro, iPadzie Pro 12,9 cala (4. i 5. generacji) i iPadzie Pro 11 cali (2. i 3. generacji).
Funkcji Wykrywanie drzwi – podobnie jak funkcji Wykrywanie osób i Opisy obrazków – można używać samodzielnie lub wraz z Trybem wykrywania. Użytkownicy z wadami wzroku dysponują pojedynczym miejscem, w którym znajdą konfigurowalne narzędzia ułatwiające poruszanie się i zapewniające szczegółowe opisy otoczenia.

Nowe języki i inne nowości w funkcji VoiceOver

VoiceOver to wiodący na rynku czytnik ekranu od Apple skierowany do osób niewidomych i niedowidzących. Teraz funkcja ta zyskała obsługę 20 dodatkowych języków i wariantów lokalizacji, m.in. bengalski, bułgarski, kataloński, ukraiński i wietnamski. Użytkownicy mają także do wyboru dziesiątki nowych głosów, które zoptymalizowano pod kątem ułatwień dostępu w różnych językach. Nowe języki, warianty lokalizacji i głosy są także dostępne w funkcjach Mów zaznaczone i Przeczytaj ekran. Ponadto użytkownicy VoiceOver na Macu mają do dyspozycji nową funkcję sprawdzania tekstu, która pozwala wykryć najczęstsze problemy związane z formatowaniem – takie jak podwójne spacje czy zbędne wielkie litery. Dzięki temu korekta dokumentów i wiadomości e-mail jest znacznie prostsza.
Ponadto w najnowszej wersji systemu dodano takie funkcje ułatwienia dostępu jak:

 1. • Wykrywanie punktu początkowego za pomocą VoiceOver w Mapach
  Użytkownicy VoiceOver otrzymują teraz z aplikacji Mapy automatyczne sygnały dźwiękowe i haptyczne, które wskazują im miejsce początkowe trasy do przejścia.
 2. • Czynności w narzędziu Lupa
  Można zapisywać preferowane ustawienia narzędzia Lupa, między innymi aparat, jasność, kontrast i filtry, do wykorzystania w powtarzalnych zadaniach i sytuacjach.
 3. • Dodawanie audiogramów do apki Zdrowie
  Teraz można zaimportować swoje audiogramy do aplikacji Zdrowie na iPhonie.
 4. • Dodatkowe opcje konfiguracji rozpoznawania dźwięku
  Można nauczyć swojego iPhone’a nasłuchiwać charakterystycznych dźwięków w Twoim otoczeniu, takich jak sygnał emitowany przez urządzenie AGD w kuchni lub dzwonek do drzwi.

 

Źródło: Apple